Moda na bawełnę organiczną

Organic cotton to oznaczenie pojawiające się coraz częściej na metce ubrań niektórych producentów, m.in. H&M i Zara. To odzież z bawełny uprawnianej na zasadach rolnictwa ekologicznego, w którym nie stosuje się środków chemicznych oraz nawozów sztucznych. Dzięki wyeliminowaniu substancji toksycznych, bawełna ta jest w 100% bezpieczna dla ludzi, zwłaszcza dla niemowląt i dzieci.

Polacy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale i na jakość tkaniny, stąd więcej dziś zwolenników ruchu slow fashion niż  jeszcze kilka lat temu. Nie dziwi zatem fakt, że ubrania z bawełny organicznej są chętniej produkowane przez kolejne marki. Dlaczego warto kupować BIO bawełnę? Oto kilka powodów.

bawełna organiczna

źródło: https://pixabay.com

 

Przyjazna dla rolników

Czy wiecie, że rokrocznie wiele osób umiera na świecie z powodu zatrucia pestycydami używanymi podczas uprawy roślin. Zwykle są to rolnicy i ogrodnicy, którzy praktycznie przez cały rok pracują na ziemi. Tymczasem do uprawy bawełny organicznej nie stosuje się środków chemicznych używanych przy innych uprawach konwencjonalnych.

Naturalna tkanina

Wiele wysiłku należy włożyć w to, aby uprawiać bawełnę przez agresywnych środków chemicznych. Roślina ta bowiem jest narażona na atak szkodników, które szybko niszczą całą plantację. W uprawach bawełny konwencjonalnej stosuje się ogromną ilość chemii. Włókna tej bawełny są silnie zanieczyszczone i wymagają silnego oraz intensywnego oczyszczania zanim trafią na rynek tkanin i dzianiny.  Uprawa bawełny ekologicznej wymaga trudnej pracy na polu, bo chwasty usuwa się ręcznie i stosuje się obornik jako substytut nawozu.

Bezpieczna dla alergików

Alergie skórne są epidemią XXI wieku. Choroba występuje najczęściej u niemowląt i dzieci, które mają delikatną skórę. Dla małych alergików warto wybierać ubranka uszyte z bawełny organicznej. Dzięki temu mamy pewność, że tkanina jest wolna od szkodliwych środków chemicznych, metali ciężkich i substancji ropopochodnych, niekiedy obecnych w ubrankach z bawełny konwencjonalnej. Odzież z bawełny organicznej nie podrażnia skóry, która lepiej „oddycha”. Materiał bawełniany jest bardzo elastyczny, miękki i przyjemny w dotyku. Ubrania z naturalnej bawełny lepiej znoszą pranie, zatem mogą być używane przez kilkoro dzieci z rodziny.

W trosce o środowisko

Kupując ubrania uszyte z bawełny organicznej, chronimy środowisko przed narażeniem na pestycydy i herbicydy. Na każdym etapie produkcji nie stosuje się metod, które mogłyby zagrozić ekosystemowi. Do wspomagania upraw używa się takich środków, jak: pożyteczne owady, lucerna, czosnek, kwasek cytrynowy i obornik. A bawełnę czyści się i barwi tylko naturalnymi metodami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *