Kolka brzucha – jak ją pokonać?

Kolka wątrobowa to nic innego, jak atak silnych bólów w okolicy prawego podżebrza lub nadbrzusza, powstający wskutek stanów kurczowych pęcherza żółciowego, będących wynikiem podrażnienia lub najczęściej – przemieszczania się kamieni żółciowych. Kolka brzucha pojawia się nagle i jest bardzo silna. Powstaje zwykle z powodu spożywanie tłustych, smażonych pokarmów, będących ciężkostrawnymi dla układu pokarmowego. O tym, jak sobie radzić z kolką wątrobową, przeczytacie w dzisiejszym poście.

źródło: https://pixabay.com

źródło: https://pixabay.com

Dieta warunkująca prawidłową pracę wątroby

Aby zapobiec występowaniu kolki brzucha, warto zadbać o dietę niskotłuszczową. Ważne jest wyeliminowanie z codziennego menu tłustych oraz smażonych mięs i wędlin, ciężkostrawnych sosów i pełnotłustego nabiału. Chora wątroba i woreczek żółciowy nie tolerują nadmiaru tłuszczu. Dozwolone są tylko tłuste ryby, które zawierają cenne kwasy omega. W trosce o te narządy warto ograniczyć spożycie słodyczy i produktów mącznych, które także mogą powodować skurcze woreczka żółciowego. W codziennym jadłospisie nie może zabraknąć chudego nabiału oraz świeżych owoców i warzyw. Mile widziane są również przyprawy, takie jak koperek, natka pietruszki, melisa czy majeranek, które wspomagają trawienie.

Kolka wątrobowa – co przysienie ulgę?

Skuteczna pomoc na kolkę brzucha

Skuteczna pomoc na kolkę brzucha

Gdy ma miejsce atak kolki brzucha, liczy się szybkie działanie. Pomóc mogą środki przeciwbólowe i rozkurczowe, takie jak np. Buscopan. To lek, który skutecznie przynosi ulgę w bólu, łagodząc silny skurcz mięśni. Dużą jego zaletą jest to, że działa na przyczynę bólu, nie powodując senności, jak inne leki przeciwbólowe. Ulgę w bólu przynosi także ciepły kompres lub poduszka elektryczna. Skutecznym, domowym środkiem o naturalnym pochodzeniu jest napar z pokrzywy, który działa przeciwskurczowo i oczyszczająco na wątrobę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *