Karmienie piersią – korzyści

Nie jest tajemnicą, że naturalne karmienie dobrze wpływa na rozwój noworodka i niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla dziecka, jak i matki. Mleko z piersi jest jedyne w swoim rodzaju, nie wymaga wcześniejszego gotowania, zawsze ma idealną temperaturę i nie trzeba tracić czasu na wyparzanie butelek i czyszczenie smoczków. Mleko matki jest unikalnym pokarmem naturalnym i kompleksowym środkiem odżywczym dla dziecka. Jakie korzyści wynikają z karmienia piersią? Przeczytasz poniżej oraz na stronie www.zdrowystartwprzyszlosc.pl

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Dla noworodka

Mleko matki to jedyny w swoim rodzaju i przede wszystkim najlepszy pokarm dla dziecka. Dlaczego? Ponieważ zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju. Witaminy, minerały, białka, kwasy tłuszczowe, enzymy – to wszystko czego potrzebuje noworodek w pierwszych dniach życia.  Naturalny pokarm jest o wiele łatwiej przyswajany przez organizm niż mleko modyfikowane lub krowie. Noworodki karmione naturalnie rzadziej mają problemy jelitowe, zaparcia, biegunki i gazy. Ponadto alergie pokarmowe występują u takich dzieci znacznie rzadziej. Co więcej badania pokazują, że dzieci karmione naturalnie są mniej narażone na cukrzycę, astmę, choroby serca i mózgu. Natomiast przeciwciała zawarte w mleku zabezpieczają przed chorobotwórczymi mikrobami, dlatego noworodki karmione naturalnie znacznie rzadziej „łapią” infekcje.

Dla matki

Wiele kobiet sceptycznie podchodzi do tematu naturalnego karmienia i nierzadko traktuje je jako zło konieczne. Z pewnością początki karmienia nie należą do łatwych momentów, wymagają wiele wyrzeczeń i przede wszystkich ogromnych poświęceń wynikających m.in. z przejścia na dietę dedykowaną dla matek karmiących.  Badania dowodzą, że karmienie piersią wpływa na lepszą więź z dzieckiem. Ponadto zauważono, że kobiety karmiące naturalnie niemowlęta o wiele szybciej wracają do siebie po ciąży niż panie decydujące się na podaż mleka modyfikowanego.  Wiele jest badań potwierdzających tezę, że karmienie piersią stanowi ochronę przed niektórymi nowotworami, m.in. przed rakiem piersi i jajników.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *