Alergia na kurz domowy – jak sobie z nią poradzić?

lek na alergię bez receptyOkres jesienno-zimowy to czas wysokiego zachorowania na przeziębienie i grypę wśród dzieci oraz dorosłych. Kaszel, kichanie, katar, drapanie i swędzenie w nosie oraz w gardle – to najczęstsze objawy świadczące o chorobie. Niekiedy ich etiologia jest inna niż nam się wydaje. Winowajcą są roztocza kurzu obecne w pomieszczeniach. W czasie sezonu grzewczego unoszą się w pokoju wraz z ruchem powietrza. Można je znaleźć w każdym domu. Jednak najwięcej jest ich w pomieszczeniach ciepłym i wilgotnym. Kurz najczęściej doskwiera alergikom zimą. Jak rozpoznać i jak leczyć alergię na kurz – o tym w dzisiejszym wpisie.

Zwykle kichanie czy alergia?

Dywany, pościel, koce, książki to największe skupisko roztoczy kurzu domowego. Przebywając w niewietrzonym i niewysprzątanych pomieszczeniach odczuwamy niekiedy łaskotanie w gardle i kichamy co kilkanaście minut. Objawy alergii na kurz nasilają się zwykle rano albo w nocy. Gdy wstajemy z łóżka mamy chrypkę, podrażnione gardło i łzawią nam oczy. U niektórych osób może pojawić się wodnisty katar i duszności. Wiele osób objawy alergii (sprawdź ) myli z symptomami zwykłego przeziębienia. Szuka ratunku w naturalnych i farmakologicznych sposobach na pokonanie kataru. Tymczasem uczulenie na kurz może dawać także inne objawy, takie jak bóle głowy, zaburzenia koncentracji oraz senność. Ich również zwykle nie kojarzymy z alergią. Jak sobie pomóc? Jeżeli objawy zapalenia górnych dróg oddechowych nawracają co kilka tygodni i nasilają się w okresie jesienno-zimowym, warto udać się do lekarza, który może zalecić konsultację alergologiczną. Ważne jest także wyeliminowanie alergenu z naszego domu.

Walka z kurzem

Lek bez recepty na alergię

Lek bez recepty na alergię

Aby zmniejszyć objawy alergii możemy zadbać o swój dom, by było w nim mniej uczulającego kurzu. Najlepiej pozbyć się z pomieszczeń, w których śpimy i odpoczywamy takich rzeczy, jak dywany, wykładziny, tapicerowane meble, kotary, pluszowe maskotki, narzuty. To co zostało, należy regularnie prać i odkurzacz. Warto zakupić odkurzacz dla alergika, który perfekcyjnie czyści powierzchnię z kurzu (z filtrem HEPA). Równie istotny jest wybór odpowiedniej pościeli, specjalnie przeznaczonej dla osób z alergią. Niezwykle istotne jest częste sprzątanie i wietrzenie pokojów – najlepiej czynności te wykonywać niemal codziennie. Warto zakupić do domu nawilżacze powietrza i pamiętać o tym, by w okresie grzewczym często otwierać okna.

Jak leczyć alergię na kurz? Najlepszą i najskuteczniejszą metodą leczenie jest odczulanie. Proces jest długotrwały i wymagający wielu wyrzeczeń. W przypadku alergii na kurz czas nie ma znaczenie, zatem odczulaniu można poddać się w każdym momencie. Warto również stosować leki na alergię bez recepty, jak na przykład ZILOLA, które szybko przynoszą ulgę – katar staje się mniej uciążliwy, a łzawienie ustępuje. Wystarczy jedna tabletka na dobę, by skutecznie leczyć objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Szybkie działanie tych tabletek jest potwierdzone klinicznie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *