5 czerwca Światowy Dzień Środowiska

Dzisiaj obchodzony jest w ponad stu krajach Światowy Dzień Środowiska. Święto celebrowane jest corocznie 5 czerwca w celu przybliżenia mieszkańcom kuli ziemskiej kwestii związanych z ochroną środowiska i ekologią. Światowy Dzień Środowiska obchodzony jest od 1972 roku, został ustanowiony podczas Ogólnopolskiego Zgromadzenia ONZ w czasie pierwszej konferencji na temat środowiska pod hasłem „Tylko jedna ziemia”. Polska od 17 lat świętuje Dzień Ochrony Środowiska.

źródło: eeaa.gov.eg

źródło: eeaa.gov.eg


Tegoroczne obchody Dnia Środowiska są okazją do porozmawiania o ociepleniu klimatu. Tematem dnia są „małe wyspy i zmiany klimatyczne”, a hasło na rok 2014 brzmi: „Podnieś głos, a nie poziom mórz”. Na całym świecie mają miejsce wydarzenia, każdy uczestnik inicjatywy ma okazję wziąć udział w festiwalach, koncertach oraz festynach, których tematem przewodnim jest ochrona środowiska naturalnego. Tego dnia powinniśmy wzywać do działania innych, pomyśleć o ekologicznych rozwiązaniach w codziennym życiu i wprowadzeniu ich w praktykę.

Światowy Dzień Środowiska jest świętem dla wszystkich, którym nieobce są zachowania ekologiczne, dla tych, którzy na co dzień nie mają czasu pomyśleć „co ja robię dla środowiska?”. W Polsce święto jest słabo nagłaśniane. Może czas to zmienić?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *