Największym przyjacielem człowieka są oczywiście zwierzęta domowe, które służą bezgranicznie i bezwarunkowo okazują wdzięczność. Są z nami i będą do końca. Dlatego należy dbać o nie każdego dnia, otaczać opieką i przede wszystkim karmić. Kot do prawidłowego rozwoju potrzebuje nawet ośmiu posiłków dziennie, a pies maksymalnie dwa, ale za to naje się do syta. W pokarmach dla naszych milusińskich powinny znaleźć się pełnowartościowe składniki. Czy jesteśmy sami w stanie przygotować zdrowe przekąski? Czy może lepiej kupić gotowe karmy? O tym przeczytacie dzisiaj na moim blogu.
Mięso to podstawa żywienia zwierząt
Właściciele psów i kotów mają do wyboru kilka modeli żywienia. To od nich zależy czym będzie karmiony zwierzak. Należy już na początku stwierdzić, że jedzenie z talerza, resztki z obiadu lub zlewki z całego dnia nie są najlepszym sposobem na dostarczenie najważniejszych składników odżywczych takich jak białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz minerały. To zwierzęta mięsożerne (szczególnie koty): im więcej białka, tym lepiej. Kot kiedy upoluje ptaszynę wcina ją z pazurami i piórami. On uwielbia mięso i tylko tym rodzajem pożywienia powinien być karmiony. Najzdrowsza dla nich jest wołowina, cielęcina oraz drób. Ryby także mogą stanowić dla domowników źródło białka, ale nie wszystkie. Należy wykluczyć ryby wędzone i bardzo słone. Podobnie mają psy. One także uwielbiają mięso. Ich układ trawienny najlepiej radzi sobie białkiem i tłuszczami. Nie toleruje natomiast węglowodanów, dlatego nie polecam podawania produktów zbożowych, co jest nagminnie praktykowane przez wielu właścicieli czworonogów. Dlatego najwygodniej będzie zakupić dobre karmy dla zwierząt, ponieważ tylko one są w stanie uzupełnić dietę podopiecznych w wysokobiałkowe produkty.
Pełnowartościowe karmy dla pupilów
Najlepsze będą karmy markowe, te z „górnej półki”, ponieważ nie zawierają sojowych i zbożowych wypełniaczy, które są bardzo słabo trawione i przyswajalne przez psy i koty, np. PURINA FELIX. Producenci karm dla zwierząt oferują posiłki ułożone zgodnie z precyzyjnymi recepturami, odpowiadające na specyficzne potrzeby kotów. Warto więc sprawdzać skład karm oraz wybierać produkty zawierające pełnowartościowe białko pochodzące z mięsa zwierzęcego. To wszystko znajdziecie w karmach PURINA. Uwaga! Koty nie przepadają za wieprzowiną! Dla tych czworonogów najlepsze będą karmy na bazie cielęciny i drobiu. Im mniej w niej dodatków zbożowych tym lepiej. Warto zapłacić trochę więcej za gotowy produkt niż podawać pupilom resztki ze stołu lub tanie zamiennik karm.