Zanim kupimy ekspres do kawy ciśnieniowy

Nic tak nie smakuje dobrze o poranku, jak mała czarna. Kawa stawia na nogi niejednego z nas. Aby jej aromat i smak działał jak zastrzyk dobrej energii, potrzeba dobrego ekspresu do kawy. Kwintesencją smaku tego czarnego napoju jest sposób parzenia. Najlepsza kawa to ta z ekspresu ciśnieniowego! Ze względu na dużą różnorodność AGD, warto najpierw przemyśleć na spokojnie zakup ekspresu. Na co zatem zwrócić uwagę?

xi-espresso-intenso-nescafe-dolce-gusto-flavour_2

Ręczny czy automatyczny?

Ekspres Oblo (źródło: www.dolce-gusto.pl)

Ekspres Oblo (źródło: www.dolce-gusto.pl)

Polacy najchętniej kupują ekspresy ciśnieniowe automatyczne. Urządzenia tego typu są bardzo wygodne w użyciu – do specjalnego pojemnika wsypuje się kawę w ziarnach, jest ona tam mielona przed parzeniem. Później to AGD wybiera odpowiednią porcję kawy i wody. W efekcie powstaje pod ciśnieniem mała czarna.

Ekspres do kawy ręczny jest nieco inny – tutaj kawę odmierza się i wsypuje do sitka, które po każdym zaparzeniu należy wyciągnąć z AGD i opróżnić z fusów.

Ekspresy ciśnieniowe automatyczne dostępne są również na kapsułki, np. Dolce Gusto (kliknij). Urządzenia te pozwalają na picie każdego dnia innej kawy, np. o smaku waniliowym, whisky oraz cappuccino. Ceny ekspresów na kapsułki są o wiele niższe od tych automatycznych z opcją mielenia kawy. Już za 300-400 złotych można kupić dobry ekspres do kawy Dolce Gusto.

Do zabudowy czy wolnostojący?

MINI ME to automatyczny ekspres z funkcją Play&Select (źródło: www.dolce-gusto.pl)

MINI ME to automatyczny ekspres z funkcją Play&Select (źródło: www.dolce-gusto.pl)

Zanim kupicie ekspres ciśnieniowy, weźcie pod uwagę gabaryty swojej kuchni. Niektóre urządzenia mają spore rozmiary i może okazać się, że zajmą wam znaczną część blatu roboczego. Warto rozejrzeć się za ofertą mniejszych modeli, które nie zagracą przestrzeni kuchennej. Jeżeli jesteście na etapie meblowania mieszkania, możecie pokusić się o zakup ekspresu ciśnieniowego do zabudowy. W ten sposób dostosujecie wygląd AGD do stylu całej kuchni. Co więcej – ekspres taki nie zajmie miejsca na blacie. Modele wolnostojące są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, jednak nierzadko zajmują sporo miejsca w kuchni, zwłaszcza tej małej w bloku.

Nisko- czy wysokociśnieniowy?

W zależności od wielkości ciśnienia, można kupić urządzenie o maksymalnym ciśnieniu do 4 bar – jest to ekspres niskociśnieniowy. Nie polecam tego AGD z dwóch powodów. Po pierwsze – zbyt długi czas parzenia kawy (nawet 15 min!!!), co jest dla mnie ważne, zwłaszcza o poranku. Po drugie – nie są eliminowane kwasy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Drugi rodzaj ekspresu to wysokociśnieniowy, w którym minimalne ciśnienie wynosi 9 bar. Urządzenie to parzy bardzo szybko kawę, bo już w 30 sekund. Espresso z tego ekspresu smakuje wybornie i ma wyjątkowy aromat. Minusem tego AGD jest cena, bo ekspres wysokociśnieniowy może kosztować nawet 3000 złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *