Trzy zioła skuteczne w leczeniu zaparć

O zdrowotnych właściwościach ziół wiedziały już nasze prababcie, które rokrocznie suszyły cenne rośliny pod strzechą, by w razie uciążliwych dolegliwości zadziałać natychmiastowo. Ostatnio obserwuję w lecznictwie powrót do medycyny naturalnej. Coraz częściej decydujemy się na leczenie ziołami, zwłaszcza dolegliwości układu pokarmowego, takich jak zaparcia czy wzdęcia. O ziołach na zaparcia o potwierdzonej skuteczności przeczytacie w dzisiejszym poście.

kruszyna (źródło: pixabay.pl)

kruszyna (źródło: pixabay.pl)

Strączyniec ostrolistny

Popularnie zwany senesem to zioło stosowane na zaparcia. Substancje znajdujące się w liściach tej rośliny ułatwiają przemieszczanie się treści pokarmowych w jelitach i przede wszystkim działają przeczyszczająco. Senes najlepiej zaparzać na wieczór, przed samym snem. Wówczas rano może dojść do wypróżnienia. Nie zaleca się stosowania tej rośliny kobietom w ciąży i w okresie karmienia. Senes można kupić w sklepach zielarskich. Trudno jest go uprawiać na polskiej ziemi. Rośnie obecnie w Egipcie i Sudanie.

Kora kruszyny

Ma działanie lekko przeczyszczające. Objawy zaparć mogą ustąpić po 8 godz. od wypicia naparu z kory kruszyny. Oczyszcza ona także organizm z toksyn i pobudza metabolizm. Jak wygląda kruszyna? To krzew osiągający wysokość max. 5 m o bardzo kruchych gałązkach. Kora tego krzewu pobudza perystaltykę jelit i zawiera wiele cennych substancji, np. soli mineralnych i garbników.

Rzewień

Korzeń tej rośliny ma właściwości regulujące pracę przewodu pokarmowego i łagodzącego zaparcia. Warto wiedzieć, że napar z korzenia rzewienia może być stosowany tylko przez kilka dni. Jego nadmiar w organizmie może doprowadzić do utraty elektrolitów. Zaskoczę Was, pisząc, że rzewień to to samo co rabarbar 🙂

Uwaga! Gdy po kilku dniach picia naparu zaparcia nie ustępują, należy udać się do lekarza. Nie polecam leczenia zaparć tylko za pomocą ziół. Ważna jest przecież zdrowa, lekkostrawna dieta bogata w błonnik. Czasami konieczna będzie pomoc natychmiastowa w postaci leku przeczyszczającego.

Więcej na temat leczenia zaparć przeczytacie pod linkiem: http://www.stopzaparciom.pl/Leczenie-zaparc

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *