Susza wpłynie na zbiory owoców i warzyw

Koniec sierpnia przyniósł ogromne zaskoczenie, biorąc pod uwagę temperatury powietrza panujące przez ostatnie dni. Upały nas nie opuszczają już od początku miesiąca. Wszyscy, a szczególnie rolnicy wyczekują deszczu.  Ogromne starty w rolnictwie spowodowane suszą mogą stać się przyczyną wzrostu cen warzyw i owoców. Można już mówić o 20% strat w unijnych uprawach warzyw. W największym stopniu straty dotyczą upraw kukurydzy cukrowej, ale także kalafiorów i brokuł.

źródło: forsal.pl

źródło: forsal.pl

Pomoc dla rolników

Dzisiaj rząd przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników oraz producentów rolnych, którzy doświadczyli strat spowodowanych suszą. Już 11 września rolnicy poszkodowani przez suszę będą mogli składać wnioski o udzielenie pomocy. Budżet państwa zakłada, że do wykorzystania jest 450 mln złotych. Kto może ubiegać się o pomoc? Przede wszystkim rolnicy, których uprawy były ubezpieczone. Ale bez obaw, osoby, które z różnych względów nie zabezpieczyli swoich upraw przed czynnikami atmosferycznymi, również w tym roku będą mogli liczyć na pomoc ze skarbu państwa.  Maksymalna pomoc jaką można uzyskać to 800 zł/ha z upraw drzew i krzewów owocowych oraz 400 zł/ha z pozostałych upraw.

Ucierpi rynek warzyw

Susza daje o sobie znaki na polach kukurydzy słodkiej. Nie trzeba się specjalnie przyglądać, by zauważyć, że uprawy tej będzie w tym roku tyle, co na lekarstwo. Straty tego zboża mogą wynieść nawet 50%. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o pola marchwi, brokuł i kalafiorów. Pewne jest zatem to, że ceny mrożonek w krajach UE wzrosną. Zauważymy to już wczesną jesienią. Sytuacja dała o sobie znać pierwszym hurtownikom, którzy już zawczasu robią zapasy w dżemach, sokach i mrożonkach. Mniej towaru na rynku oznacza niższą cenę, zatem tracą również na tym klienci.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *