Skład mleka modyfikowanego – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Nie jest tajemnicą, że mleko matki jest najzdrowszym pokarmem dla każdego noworodka. Niestety coraz więcej młodych kobiet ma ogromne problemy z karmieniem naturalnym i posiłkuje się mlekiem modyfikowanym. Stojąc przed sklepową półką pojawia się pytanie – skład mleka modyfikowanego – jakie ma znaczenie? Poniżej garść praktycznych informacji na temat tego, co kryje w sobie mleko modyfikowane.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Nowoczesne mleka modyfikowane gwarantują prawidłowy rozwój każdego dziecka. Są w stanie całkowicie zastąpić pokarm kobiecy. Dlatego ich skład nie jest przypadkowy. Muszą zawierać wszystkie niezbędne substancje, m.in. witaminy, wapń, białko i nasycone kwasy tłuszczowe. Dziecko może dostawać mleko modyfikowane już w pierwszych dniach życia. Uwaga! Zawsze należy czytać etykiety, wybierać taki rodzaj mleka, który będzie dostosowany do wieku naszego dziecka. Na rynku znajdziemy mleko modyfikowane oznaczone słowami: początkowe, następne, junior, etc. Oprócz tego kupimy preparaty oznaczone skrótami: AR (przeznaczone dla dzieci, które często ulewają), HA (mleko hipoalergiczne, dla niemowląt z rodzin alergicznych), itp. Ponadto na sklepowych półkach stoi mleko dla wcześniaków oraz dla dzieci, które mają skłonność do częstych kolek i wzdęć (czyli mleko o mniejszej zawartości laktozy).

Biorąc pod uwagę skład mleka modyfikowanego, ogromne znaczenie mają w nim następujące substancje.

Po pierwsze: probiotyki

 Mleko modyfikowane Nestle źródło: zdrowystartwprzyszlosc.pl

Mleko modyfikowane Nestle źródło: zdrowystartwprzyszlosc.pl

To dobre bakterie, które odrywają najważniejszą rolę w kształtowaniu odporności dziecka. Chronią przed infekcjami i  biegunkami, hamują rozwój wirusów i baterii oraz biorą udział w przyswajaniu cennych substancji mineralnych, m.in. wapnia i fosforu, czyli najważniejszych budulców kości człowieka. Lactobacillus bifidus to bakterie, które wspomagają walkę z bakteriami i chronią przed alergiami. Znajdziecie je w mleku modyfikowanym Nestle.

Po drugie:żelazo

To bardzo ważny składnik diety każdego dziecka. Zapobiega anemii i wpływa na prawidłowy rozwój niemowlaka. Ryzyko wystąpienia niedokrwistości jest szczególnie duże u niemowląt, zatem należy systematycznie dostarczać tego mikroelementu w mleku.

Po trzecie: wapń

Jest niezbędny do prawidłowej budowy kości i zębów.

Po czwarte:witaminy

W mleku matki nie może zabraknąć następujących witamin: A, C, E i D.

Po piąte:nukleotydy

Są niezbędne w okresie intensywnego wzrostu organizmu. Biorą udział w pracy układu immunologicznego i wielu innych procesach biologicznych.

Zatem wybór mleka modyfikowanego dla dziecka to nie lada wyzwanie. Nie ma co się zamartwiać. Na rynku na pewno znajdziecie właściwe produkty dla swojego maleństwa. Warto wybór pierwszego mleka skonsultować z pediatrą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *