Sezon na przetwory z pigwy

Najlepszy moment na zbiór owoców pigwy to początek października – jeszcze przed pierwszymi przymrozkami. Następnie „polską cytrynę” przechowuje się w suchym miejscu przez kilka tygodni, aby zielone owoce dojrzoałe i były gotowe do spożycia oraz przygotowania przetworów na zimę – prawdziwych rarytasów, które nie tylko świetnie smakują, ale są cennym źródłem witamin. Oto kilka przepisów na przetwory z pigwy – nalewkę, sok oraz dżem.

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Przepis na pigwówkę

Nalewka z pigwy ma właściwości lecznicze  – nie tylko wzmacnia odporność (dzięki ogromnej zawartości witaminy C), ale także łagodzi niestrawność, wspiera przemianę materii i leczy refluks żołądka.

Aby przygotować nalewkę, potrzeba około 2 kg owoców pigwy. Owoce nie należy obierać, trzeba je natomiast rozdrobnić, usuwając gniazda nasienne. Pigwę można zetrzeć na tarce z grubymi oczkami. Następnie włożyć do dużego naczynia (może być słoik) i zasypać 1 kg cukru. Przykryć papierem. Po upływie 7 dni, do słoika należy wlać 0,5 l spirytusu, a potem zamknąć naczynie, aby owoce mogły się macerować. Następnie przez grubą gazę trzeba odcedzić nalewkę i odcisnąć masę z pigwy. Powstały płyn powinno się wymieszać z 0,5 l wódki (około 40%) i odstawić na min. 3 miesiące w suchym i ciemnym miejscu. Nalewka będzie najsmaczniejsza po upływie ok. pół roku. Można ją dodawać do herbaty, aby rozgrzać organizm w stanach zachorowania na przeziębienie i grypę.

Przepis na sok z pigwy

Do przygotowania soku potrzeba ok. 1 kg owoców oraz 0,75 kg cukru.  Pigwę należy umyć, wypestkować oraz pokroić na ćwiartki. Owoce wówczas trzeba zasypać cukrem w dużym słoiku oraz odstawić w ciepłym miejscu na około 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, aby naczyniem co kilka dni potrząsać. Po upływie 2 tygodni, gotowy sok należy zlać do butelki i zakręcić. Pasteryzować przez około 14 minut. W medycynie ludowej sok z pigwy był wykorzystywany do leczenia grypy. Podawano go z miodem.

Przepis na konfiturę z pigwy

Podczas jesienno-zimowych wieczorów odrobina konfitury z pigwy dodana do herbaty szybko rozgrzeje zziębnięty organizm. Można ją także jeść na chlebie lub na grzankach. Aby przygotować dżem z pigwy, potrzeba około 1,5 kg owoców oraz ok. szklanek cukru i tyle samo szklanek wody. Pigwę należy dokładnie umyć oraz oczyścić, a następnie poszatkować na mniejsze kawałki. W garnku wymieszać owoce z wodą i gotować przez około 30 minut, aż pigwa stanie się miękka. Za pomocą blendera owoce rozgnieść na masę, dodając cukier, a następnie można zasmażyć na patelni przez kolejne 30 minut. Na koniec zrobioną konfiturę należy przełożyć do wygotowanych słoików. Można pasteryzować przez 7 minut.

Pigwa świetnie smakuje także jako dodatek do ciast i deserów. Warto wykorzystać ten październikowy czas na zbiór „polskiej cytryny”, aby przez całą zimę cieszyć się niebywałym smakiem soku i konfitur 🙂

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *