Sezon alergii w pełni. Jak sobie radzić z chorobą?

Wiosna to najtrudniejszy czas dla alergików. Uczulenie na pyłki lub roztocza kurzu domowego może zepsuć nawet najpiękniejszy, słoneczny dzień. Zatkany nos, łzawiące oczy, katar, kaszel i permanentne kichanie – to niektóre objawy alergii, na które skarży się wiele osób. Choroba może rozwijać się w uśpieniu, przez długi czas jest kojarzona tylko ze zwykłym przeziębieniem.  Z alergią niestety nie można wygrać,  jednak warto złagodzić jej objawy i eliminować niektóre przyczyny.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Alergeny krążące w wiosennym powietrzu

Największym zagrożeniem dla alergików są pyłki roślinne roznoszone przez wiatr. Już wczesną wiosną zaczynają pylić drzewa (leszczyna, brzoza, topola, olcha – to tylko niektóre rodzaje roślin, które są przyczyną alergii u wielu Polaków). Gdy stężenie pyłków w powietrzu jest wysokie, pojawia się kichanie, łzawienie oczu i uciążliwy katar. Najpopularniejszy alergenem jest jednak kurz domowy. Roztocza chowają się w tapicerowanych meblach, dywanach i wszędzie tam, gdzie dawno było sprzątane. Dlatego tak ważne jest wykonanie wiosennych porządków i wietrzenia pomieszczeń po zimie. Alergia na roztocza może być naprawdę uciążliwa i objawiać się nie tylko dolegliwościami górnych dróg oddechowych, ale również zmianami skórnymi w postaci wysypki i wykwitów.

Jak leczyć objawy alergii?

Osoby uczulone na pyłki roślin powinny omijać miejsca, w których jest duże ich stężenie – parki, lasy i łąki. Na wiosenne wycieczki warto wybrać się w okolice nadmorskie i wysokogórskie, ponieważ nie są tak zanieczyszczone, jak miejskie kompleksy roślinne. Jeżeli wybierzecie się na spacer, to warto po powrocie do domu uprać ubranie lub przynajmniej strzepać z pyłków.  Osoby z alergią na roztocza kurzu domowego powinny wietrzyć pomieszczenie każdego wieczoru, usunąć z mieszkania wszelkiego rodzaju tekstylia, które gromadzą kurz (dywany, tapicerowane meble i zasłony). Ważne jest także częste mycie podłóg (przynajmniej 2 razy w tygodniu).

Konieczne okazuje się również przyjmowanie leków antyhistaminowych w okresie, kiedy pojawiają się objawy alergii. Aby ograniczyć kichanie, łzawienie i świąd skóry, warto sięgać po tabletki i krople do nosa w aerozolu. Wiele leków, jak np. Aleric Deslo Active łagodzą objawy alergii (sprawdź), dzięki temu łatwiej jest codziennie funkcjonować i tak po prostu – cieszyć się pięknem wiosny.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *