Przygotowujemy narzędzia do ogrodu na wiosnę

Zima jeszcze nas jeszcze nie opuściła, ale małymi krokami zbliża się marzec, zatem warto przygotować się do pierwszych prac w ogrodzie. Ostatnie dni lutego możemy wykorzystać na kompletowanie narzędzi ogrodowych: konserwację starych orz dokupienie nowych lub tych brakujących.

źródło:pinterest

źródło:pinterest


Czyścimy i ostrzymy narzędzia
Dysponujecie zardzewiałym sprzętem? Uwaga! Może być niebezpieczny nie tylko dla potencjalnych ogrodników, ale również dla roślin. Przed pierwszym użyciem narzędzi należy je starannie wyczyścić za pomocą drucianej szczotki lub drucianego „drapaka”. Nie polecam stosowania odrdzewiaczy, ponieważ preparaty te w kontakcie z rośliną mogą okazać się toksyczne. Szczególnie dotyczy to narzędzi do cięcia. Gdy osuszymy sprzęt, wtedy może przystąpić do jego ostrzenia. Tępym sekatorem nie tylko źle się pracuje, ale przycinanie za jego pomocą szkodzi roślinie, bo doprowadza do obumarcia niektórych gałęzi.

Wymieniamy olej w kosiarce
Przed nadejściem wiosny dobrze jest obejrzeć urządzenia spalinowe i elektryczne. W kosiarce do trawy pewnie trzeba będzie naostrzyć noże i wymienić olej. Pamiętajmy o wyborze oleju dedykowanym kosiarkom spalinowym, jeżeli chcemy się cieszyć funkcjonalnością naszego urządzenia przez cały sezon. Nie polecam oleju do samochodu, bo wyrządzi więcej złego niż dobrego! Sprzęty spalinowe wymagają także wymiany filtrów powietrza i sprawdzenia świec zapłonowych. Zatem do dzieła!

kultywator_ręczny (źródło:nomi.pl)

kultywator_ręczny (źródło:nomi.pl)

Kompletujemy nowe narzędzia
Zróbmy dokładny przegląd narzędzi do kopania. Na początku wiosny możemy potrzebować już grabi, łopatki, wideł i motyk. Z pewnością niektóre sprzęty ogrodowe uległy uszkodzeniu, zatem konieczny będzie zakup nowych. Przydarzą się także ręczne akcesoria do spulchniania ziemi. Pomocny może okazać się kultywator ręczny lub glebogryzarka. Podstawowym kryterium przy wyborze narzędzi powinna być oczywiście jakość. Warto sprawdzić z jakiego tworzywa zostały wykonane i czy posiadają antypoślizgową powłokę – to szczególnie ważne przy pracach ręcznych. Nie oznacza to jednak, że musisz kupować narzędzia ogrodowe najwyższej półki. Czasami takie akcesoria jak np. kultywator ręczny sprawdzą się również w codziennym pielęgnowaniu ogrodu, jeżeli zakupimy je w supermarkecie. Dobrej jakości kultywator ręczny  jest w ofercie firmy Romanik – narzędzia tego producenta dostaniemy w NOMI.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *