Przepis na domowy sok z aronii

Sierpień to czas przygotowywania przetworów na zimę. Nie wyobrażam sobie przeziębienia bez soku z aronii, który nie dość, że jest pyszny, to zawiera wiele cennych składników, zwłaszcza antyoksydantów, zwalczających wolne rodniki. Ponadto aronia skutecznie obniża ciśnienie tętnicze, koi nerwy oraz spowalnia absorpcję glukozy, zatem zaleca się ją w leczeniu cukrzycy. Sok z aronii pity regularnie to najlepsze panaceum na młodość, piękną skórę, włosy oraz paznokcie. Jak zatem przygotować ten cudowny lek?

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Składniki:

  • 1 kg owoców,
  • 1-2 kg cukru,
  • 1,5 l wody,
  • 30 liści z czarnej porzeczki,
  • 1 łyżeczka kwasku cytrynowego.

Przygotowanie:

Dokładnie umytą aronię wrzucamy do garnka i rozdrabniamy za pomocą blendera bądź tłuczka do ziemniaków. Następnie do garnka wlewamy wodę, wsypujemy kwasek cytrynowy oraz cukier. Dodajemy liście porzeczki dla aromatu. Wszystkie składniki gotujemy przez około pół godziny. Sok odcedzamy przez gazę albo gęste sitko do wyparzonych buteleczek bądź słoiczków. Zakręcamy i pasteryzujemy przez około 15 minut.  Gotowe!

Co zrobić ze skórkami aronii?

Polecam zmielić owoce w maszynce, dodać do nich rozdrobnione jabłka i gruszki. Wszystkie składniki smażyć na patelni, dodając cukier. W ten sposób przygotujemy dżem aroniowo-jabłkowy.  Nieco cierpki w smaku z lekką nutą kwasowości świetnie sprawdzi się jako powidło do racuchów, ciast i naleśników.

Ciekawostka na koniec: codzienne picie ok. 50 ml soku z aronii uzupełnia dzienne zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Sok ten jest polecany także dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią. Dżem z aronii można porównać z powidłami z jagód goi, które są uznawane za jagody wiecznej młodości. Jedzą je mieszkańcy plemienia Hunza, którzy żyją około 100 lat.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *