Dobre bakterie kwasu mlekowego występujące w jelitach są gwarancją dobrego samopoczucia oraz zapobiegają wielu chorobom. Dostarczane do organizmu w odpowiedniej dawce normalizują skład mikroflory jelitowej, ułatwiają trawienie i wpływają na wzmocnienie odporności. Bakterie kwasu mlekowego to pewnego rodzaju obrońcy chroniący przed inwazją drobnoustrojów chorobotwórczych. Poniżej lista naturalnych probiotyków, czyli produktów zawierających pożyteczne bakterie.
Domowa kapusta kiszona
Pod wpływem Lactobacillus plantarum, czyli bakterii kwasu mlekowego kapusta fermentuje. To kiszone warzywo zawiera o wiele więcej witamin niż świeże. Jest świetnym źródłem witaminy C, która zapobiega infekcjom. Aby dostarczyć do organizmu dobroczynnych bakterii, wystarczy kilka razy w tygodniu pić sok z kiszonej kapusty. Szczególnie zimą warto jeść surówkę z kiszonej kapusty, np. w towarzystwie ryby i ziemniaków. Uwaga! Nierzadko w sklepach kupimy kapustę konserwowaną sorbinianem sodu, która nie zawiera niestety probiotyków 🙁 Warto zatem warzywo ukisić w domu i raczyć się jej smakiem kilka razy w tygodniu.
Jogurt naturalny, maślanka i kefir
O tym, że jogurty są źródłem probiotyków wie chyba każdy, kto ogląda telewizję. Producenci nabiału oferują bogatą gamę jogurtów, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną. Dobre bakterie kwasu mlekowego, jak np. Lactobacillus i Bifidobacterium znajdujące się w produktach mlecznych mogą być pomocne w leczeniu wzdęć i zaparć u dorosłych.
Warto wiedzieć, że nie każdy jogurt naturalny zapewni nam odpowiednią ilość probiotyków. Jeżeli zatem mamy ich deficyt w organizmie, np. najczęściej podczas antybiotykoterapii lub biegunki, to warto wspomóc się preparatami z apteki. Bakterie kwasu mlekowego (http://www.dicoflor.pl/pl/przy-antybiotykoterapii/zywe-kultury-bakterii-dla-dziecka) Lactobacillus są zalecane także dzieciom m.in. w leczeniu ostrej biegunki rotawirusowej. Wybierając produkt mleczny, należy w pierwszej kolejności przeczytać jego skład i zwrócić uwagę na szczepy bakterii użyte do produkcji.
Domowe ogórki kiszone
Bakterie kwasu mlekowego występują także w ogórkach kiszonych. Częste jedzenie tych warzyw jest dobrym sposobem na usuwanie toksyn z organizmu w bardzo naturalny sposób. Podczas kiszenia w ogórkach gromadzą się witaminy z grupy B oraz witamina PP, które pozytywnie wpływają na układ nerwowy. Ogórki kiszone są szczególnie polecane na wrzody żołądka.
Bakterie kwasu mlekowego znajdują się także w kwasie chlebowym, jednak w Polsce niełatwo jest kupić kwas bogaty w probiotyki. Naturalny kwas chlebowy szybciej znajdziemy na sklepowej półce w Rosji niż w naszym kraju. Warto więc taki napój probiotyczny przygotować w domu.