Potówki u niemowlaka? Nie wpadaj w panikę! Jest na to sposób!

Potówki u niemowlaka nie powinny być powodem do niepokoju u rodziców. Pojawiają się niemalże u każdego dziecka i nawet u kilkudniowych noworodków zwykle wskutek przegrzania organizmu, zarówno przez zbyt ciepłe ubieranie malucha, jak i wysoką temperaturę  w pomieszczeniu, w którym przebywa. Na szczęście jest wiele sposobów na leczenie potówek w warunkach domowych. Dziś kilka wskazówek dla rodziców, dzięki którym pozbędą się potówek i zapobiegną ich dalszemu powstawaniu.

szczęśliwy mężczyzna bo wyleczył potówki u niemowlaka

Co to są potówki?

Zanim jednak przejdziemy do leczenia, warto opisać, jak wyglądają potówki u niemowlaka.  Zatem to nic innego, jak drobne krostki z pęcherzykiem w środku, które lokalizują się na szyj, tułowiu, w pachwinach, na pupie oraz na główce dziecka. Najczęściej występują w skupiskach w miejscach narażonych na działanie potu. Potówki zwykle nie swędzą i nie pieką. Bardzo często znikają po kilku dniach. Mimo to nie należy ich lekceważyć. A ich pojawienie się na skórze dziecka trzeba traktować jako sygnał do zmian zarówno w sposobie ubierania, jak i pielęgnacji.

Sposoby na potówki

Podstawowymi sposobami leczenia, jest eliminacja przyczyny powstawania potówek. A zatem:

  1. Ubieranie w odzież luźną, przewiewną i uszytą z naturalnych tkanin

Maluch powinien nosić tylko bawełniane i przewiewne ubrania. Ważne jest to, że pościel, na której śpi noworodek, także musi być wykonana z naturalnych tkanin. Ponadto nie należy ubierać dziecka za ciepło, bo przegrzana skóra szybciej ulega podrażnieniom. Regularne osłanianie części ciała, na których pojawiły się potówki ochłodzi skórę i przyspieszy gojenie. Bardzo ważne jest także pranie ubranek, kocyków i pościeli w proszku lub płynie o działaniu hipoalergicznym. Potówki u niemowlaka będą pojawiać się znacznie rzadziej, gdy będziemy prać w środkach przeznaczonych dla maluchów z wrażliwą skórą skłonną do alergii (sprawdź).

  1. Wietrzenie pokoju i regulacja temperatury w pomieszczeniu

Należy także pilnować, aby temperatura w pokoju niemowlaka nie była za wysoka – nie więcej niż 21 stopni. Młode mamy powinny także pamiętać o tym, że pomieszczenie, w którym przebywa maluch trzeba wietrzyć każdego dnia. Jeżeli trzeba, to należy przykręcić kurek od kaloryfera. Warto w pokoju dziecka mieć  pod ręką termometr. W końcu rodzice inaczej odczuwają temperaturę niż niemowlę. Uwaga! Co jakiś czas należy sprawdzać karki i rączki dziecka. Gdy są zimne, może to oznaczać, że maluch po prostu marznie.

  1. Regularne kąpiele i właściwa pielęgnacja skóry

Codzienne kąpiele dziecka powinny być regularne o każdej porze roku. Taki rytuał dobrze wpływa na podrażnioną skórę, zwłaszcza gdy dolejemy do wody nadmanganian potasu, jaki można zakupić w aptece. Pomocne mogą być także napary z ziół, np. rumianku lub tymianku, które należy wlać do wanienki z wodą. Uwaga! Niektóre zioła mogą działać alergizująco na wrażliwą skórę niemowlaka. Po 10 min kąpieli skórę dziecka należy osuszyć, a potówki w fałdach skóry można zasypać pudrem. Gdy pojawią się potówki, warto rozważyć zaprzestanie smarowania ciała oliwką, która może zaczopować ujścia gruczołów łojowych dziecka.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *