Planujemy budżet świąteczny

Koniec listopada to dobry czas na zaplanowanie budżetu domowego w związku z wydatkami poniesionymi na artykuły spożywcze potrzebne do przygotowania potraw bożonarodzeniowych. Warto już teraz pomyśleć, jakie dania planujemy ugotować na poszczególne dni świąt i sporządzić listę zakupów. Nie ma sensu czekać do grudnia, bo na sklepowych półkach znajdziemy teraz wszystko to, co potrzebne.  Dzięki temu unikniemy niepotrzebnej nerwówki i gorączki przedświątecznej, która nierzadko jest przyczyną zmęczenia i stresu. Jak zatem zaplanować budżet świąteczny (przeczytaj)?

bulletin-board-541761_960_720

Dobry organizer i planer to podstawa

Zanim zaczniemy planować wydatki, potrzebny będzie dobry notes, w którym wypiszemy wszystkie zadania, jakie czekają na nas w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Jeżeli do tej pory nie korzystaliście z organizerów i planerów, to czas przedświąteczny jest dobrym momentem na zakup takiego zeszytu (warto sprezentować sobie taki pomocny gadżet). Przyda się Wam nie tylko do organizacji świąt, ale również do planowania domowych czynności każdego dnia.  Polecam zakup organizera, w którym po otworzeniu na dwóch stronach będzie widoczny cały tydzień. Dzięki temu mamy wgląd na prace, wydatki i inne czynności, które zaplanowaliśmy w tym czasie.

Sporządzenie menu i listy niezbędnych produktów

Gdy już mamy organizer, warto zaplanować świąteczne menu krok po kroku. Tutaj ważny jest zdrowy rozsądek. W końcu łatwo jest przesadzić z ilością potraw, które mają znaleźć się na wigilijnym stole. W zeszycie należy wypisać dokładnie, jakie dania, desery i napoje pragniemy przygotować dla rodziny i gości. Pomocne będzie także wymienienie składników, które będą nam potrzebne do przygotowania tych potraw. Warto oszacować ich ceny, będziecie wiedzieli,  ile pieniędzy potrzebujecie na przygotowanie wigilijnej kolacji. Osobiście uważam, że ważniejsza jest jakość, a nie ilość potraw, które ustawimy na świątecznym stole. Zwykle kieruję się tradycją, zatem w święta nie może zabraknąć u mnie ryb, pieczonego schabu, makowca, pierniczków, barszczu z uszkami i śledzi po kaszubsku – to jest moje kulinarne must have.

Podliczanie kosztów w arkuszu kalkulacyjnym

Jeżeli liczysz się z każdym groszem, warto skorzystać z arkusza kalkulacyjnego, a to sprawi, że będziesz miał kontrolę nad każdym, najmniejszym wydatkiem.  W arkuszu można zliczyć ceny wszystkich produktów spożywczych i mieć wgląd na ogólny wynik finansowy. Jeżeli okaże się, że koszty związane z przygotowaniem potraw wychodzą poza nasz budżet świąteczny, możemy zawsze poprosić o pomoc naszych gości. Gdy każda osoba przyniesie jakieś danie, to będzie o wiele łatwiej zarówno finansowo, jak i czasowo. Jeżeli okaże się, że pieniądze, które posiadamy nie wystarczą, warto rozważyć małą pożyczkę na święta…

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *