Zwierzęta hodowlane i domowe nie żywią się już tym co znajdą w naturze, lecz tak samo jak my, mają dostęp do wcześniej przygotowanych pokarmów. Aby uzyskać odpowiednie efekty, pasze oraz karmy są składane we właściwy sposób i dieta zwierząt daje najlepsze efekty. A co dokładniej składa się na codzienne pożywienie kotów, psów i zwierząt hodowlanych?
Hodowla
Pasze hodowlane są nastawione głównie na wzrost. Dlatego do ich składu stosuje się wysokokaloryczne zboża, takie jak soja czy pszenica. W większości są to specjalne odmiany, hodowane pod katem efektywności przyswajania oraz pożywności. Najlepsze z nich pomagają w przyroście masy ciała i jednocześnie w polepszaniu działania układu odpornościowego.
Dość często podnoszone są obawy o skład pasz, a ostateczną efekt na jakość mięsa ubojowego. O ile walory odżywcze i smakowe zdają się przemawiać na rzecz tzw. „naturalnych” pasz, to jednak względy zdrowotne oraz dobrostanu zwierząt zdecydowanie przemawiają na korzyść stosowania kontrolowanych pasz. Dzięki temu między innymi, w UE nie stosuje się już pasz z hormonami wzrostu, jako że mogą wywołać niekorzystne zmiany w organizmach.
Z drugiej strony, zwierzęta hodowlane dzięki kontrolowanej diecie nie są wystawione na niebezpieczne choroby, a zarazy takie jak BSE (choroba szalonych krów), Afrykański pomór świń czy nawet zwykła salmonella są eliminowane szybko. W hodowli nacisk kładziony jest na bezpieczeństwo i zdrowie zwierząt.
Żywienie zwierząt domowych
Ten trend będzie jeszcze bardziej widoczny w przypadku żywienia zwierzaków żyjących w naszych domach. Chcemy by rozwijały się poprawnie, więc sięgamy po karmy znanych producentów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że dostaną dokładnie to co jest im potrzebne.
Karmy dla kota musi posiadać dużą ilość dobrze przyswajalnego białka, najlepiej pochodzenia zwierzęcego, choć kot z przyjemnością zje także białko pochodzenia roślinnego. Najważniejsze by był on aromatyczny i smaczny, ponieważ są to zwierzaki dość wybredne. Specjalna dieta jest wymagana w przypadku małych kotków, które jeszcze nie polują. W swojej ofercie ma ją choćby producent karmy Purina: http://www.purina-felix.pl/kot/food/kitten/
Karma dla psa sucha powinna zawierać przynajmniej kilka procent mięsa oraz dużą ilość węglowodanów. Psy jedzą dość dużo, jednak uważajmy na ich specyficzne przyzwyczajenia dietetyczne, jeszcze bardziej widoczne w przypadku psów rasowych. Tutaj również lepiej zaufać specjalistom od żywienia zwierząt, tak by znaleźli odpowiednie kombinacje dla naszego pupila.