Olej z pestek z dyni – sprawdź, czego o nim nie wiesz!

Ciemnozielony olej o charakterystycznym orzechowym smaku to skarb medycyny naturalnej. Jest coraz częściej stosowany w kuchni polskiej, posiada wiele właściwości zdrowotnych oraz kosmetycznych. Nazywany „zielonym złotem” jest niezwykle cennym źródłem kwasów tłuszczowych, antyoksydantów, witamin oraz minerałów.  Co warto wiedzieć o oleju dyniowym i jak go wykorzystać w kuchni?

źródło: https://pixabay.com/

źródło: https://pixabay.com/

Olej dyniowy – z czym jeść?

Olej dyniowy możemy kupić coraz częściej na stoiskach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Dostępny jest w postaci nierafinowanej – tłoczony na zimno. Można jeść do jako dressing do sałatek oraz deserów, np. lodów. Ze względu na orzechowy smak pasuje również do serów, sosów i niektórych zup. Olej dyniowy można przyjmować codziennie profilaktycznie – 1 łyżeczka z rana to dobrym sposób na zdrowy początek dnia.

Uwaga! Olej dyniowy jest wrażliwy na światło oraz ciepło, zatem najlepiej trzymać go w lodówce. Trzeba zużyć go w ciągu 3 miesięcy do otwarcia butelki.

Olej dyniowy – właściwości

Poniżej najważniejsze korzyści zdrowotne oleju z pestek dyni.

Zwalcza pasożyty

Przyjmowany na czczo o poranku ma ogromną zdolność do niszczenia szkodliwych organizmów znajdujących się w jelitach,  głównie pasożytów, takich jak tasiemiec.

Obniża cholesterol

Dzięki zawartości fitosteroli, pomaga redukować zły cholesterol, obniżając jego wchłanianie podczas spożywania posiłków. Jednocześnie zmniejsza ryzyko zachowania na choroby serca.

Leczy zespół jelita drażliwego

Zaparcia i gazy towarzyszą bardzo często zespołowi jelita drażliwego. Nie od dziś wiadomo, żeby złagodzić te objawy, konieczna jest zdrowa, lekkostrawna dieta, w której mile widziane są tłuszcze roślinne, np. pochodzące z oleju dyniowego.

Leczy chory gruczoł prostaty

Olej dyniowy jest szczególnie polecany mężczyznom, którzy mają łagodny przerost gruczołu krokowego oraz zaburzenia potencji.  Zawarte w dyni fitosterole normalizują proces oddawania moczu ora odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie prostaty. Badania wykazały, że dieta z udziałem oleju dyniowego może zmniejszyć dolegliwości związane z łagodnym rozrostem gruczołu prostaty.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *