O uprawie truskawek na agrowłókninie

Sezon truskawkowy w pełni, zatem czas rozważyć plusy i minusy związane z uprawą truskawek. Wprawdzie tego roku rolnicy nie mogą narzekać na słabe zbiory soczystych owoców, jednak ceny są zatrważająco niskie, co już chyba nie dziwi nikogo. Jeżeli do tej pory nie uprawialiście truskawek na agrowłókninie, to czas wprowadzić zmiany. Ziemię wokół truskawek warto wyłożyć czarną folią, co pozwoli ochronić owoce przed zabrudzeniem i psuciem. Co więcej – stosując tego typu rozwiązanie, nie będziemy musieli używać herbicydów i środków chemicznych.

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Rola agrowłókniny

Jeżeli zastanawiacie się, czy warto zainwestować w agrowłókninę, to spróbuję Was przekonać do zakupu. Co zyskacie? Przede wszystkim eliminujecie zachwaszczenie truskawek niemal całkowicie, zatem nie musicie stosować środków chemicznych lub kilkakrotnie wykonywać żmudne i pracochłonne pielenie. Co więcej, agrowłóknina ma to do siebie, że oddycha i przepuszcza wilgoć, a zatem pozwala na swobodne przenikanie wody w głąb podłoża.  Tego rodzaju rozwiązanie korzystnie wpływa na uprawę, bo stymuluje korzenie do wzrostu i pobierania większej ilości składników z gleby.

Wybór materiału

Niezmiernie ważna jest grubość agrowłókniny. Weźcie pod uwagę zakup materiału o gramaturze 50 g/m2. Trwałość takiego materiału jest kilkuletnia, zatem warto wziąć pod uwagę fakt, że koszty zapłacenia za materiał rozłożą się na kilka lat.

Termin sadzenia

Czerwiec oczywiście nie jest właściwym miesiącem na sadzenie owoców. Truskawki sadzi się w dwóch terminach: od marca do maja oraz od września do listopada. Po przezimowaniu takie truskawki powinny już owocować.  Istnieją odmiany, które możemy sadzić w doniczkach. Takie rośliny możemy sadzić przez cały rok, lecz sugerowany termin to sierpień, ponieważ w sklepach ogrodniczych mamy wówczas największych wybór sadzonek. Truskawki na balkonie warto podsadzić na wiosnę.

Przygotowanie grządki

Truskawki powinno się sadzić w miejscach, które mają dużo słońca na glebie piaskowej, niezbyt ciężkiej. Zdecydowanie czarnoziem nie należy do podłoża sprzyjającego wzrostowi truskawek. Zanim posadzimy truskawki na agrowłókninie, należy usunąć wszystkie chwasty na działce, przekopać ziemię i dobrze nawozić minerałami dla truskawek. Uwaga! Truskawek nie powinno się sadzić na świeżo przekopanej ziemi!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *