Naturalny środek czystości: sól

O magicznych właściwościach soli wiedziały już nasze prababcie, który używały ten biały proszek do odnowienia starych naczyń, polerowania  biżuterii i prania chodników. Przypomnijmy sobie, w jaki sposób można wykorzystać sól podczas codziennego sprzątania. Sól jest bardzo tania i nie szkodzi środowisku naturalnemu, jak niektóre środki chemiczne.

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Sól można wykorzystać na wiele sposobów podczas sprzątania naszego mieszkania. Działa odkażająco i dezynfekująco oraz ściera i bardzo dokładnie czyści różnego rodzaju powierzchnie. Warto sięgać po środek czystości z dawnych lat, aby niektóre przedmioty poprowadzić do stanu idealnej czystości. Oto 7 zastosowań soli w domu.

  1. Usuwanie plam z krwi – wystarczy namoczyć materiał w bardzo zimnej wodzie zmieszanej z 3 łyżkami soli; czasami uda się bez pocierania materiału  – plamy znikną bardzo szybko.
  2. Czyszczenie zabrudzonego żelazka – brud i związki z tkanin sztucznych osadzają się na jego powierzchni, sól poradzi sobie z nimi bardzo szybko, gdy dużą jej ilość nałożymy na papier woskowy, na który ustawimy nagrzane żelazko. Gdy sprzęt będzie już zimny, wystarczy przetrzeć go wilgotną szmatką z mikrofibry.
  3. Dezynfekcja deski do krojenia – gromadzą się na niej bakterie oraz grzyby, bo wykonana z drewna wchłania wilgoć i inne substancje. Sól działa przeciwbakteryjnie – wystarczy posypać nią deskę, polać wodą bądź sokiem z cytryny, poczekać 7 minut i opłukać.
  4. Usuwanie zabrudzeń z piekarnika – plamy po rozlanym tłuszczu i sosach są nie tylko nieestetyczne, ale także trudne do pozbycia się; nierzadko ich obecności w piekarniku towarzyszy nieprzyjemny zapach. Sól pomoże się tego pozbyć – wystarczy zmoczyć kilka łyżek, posypać na plamy i za pomocą gąbki intensywnie przestrzeń miejsca zabrudzone.
  5. Usuwanie osadu z kawy i herbaty – trzeba zrobić gęstą papkę z soli i kilku kropel wody, aby zwalczyć osad z łyżeczek oraz z wnętrza często używanych kubków i filiżanek.  Trzeba tylko przetrzeć kilka razy miejsca zabrudzone, naczynia i sztućce będą wyglądały jak nowe.
  6. Czyszczenie mebli z wikliny – aby nie zniszczyć powierzchni tego naturalnego materiału, powinno się namoczyć szmatkę w wodzie ze słoną wodą i przetrzeć nim zabrudzone powierzchnie koszy, foteli i innych mebli.
  7. Czyszczenie przypalonych garnków – by odnowić stare naczynie, wystarczy przygotować roztwór soli oraz octu w proporcji 1:3 i przez 15 minut pocierać zabrudzone miejsca szmatką, moczoną w tym naturalnym środku czystości. Na koniec garnki wystarczy opłukać ciepłą wodą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *