Naturalny środek czystości: ocet

Ocet jest tanim i nietoksycznym środkiem do sprzątania domu.  Jest bardzo skuteczny w walce z wieloma mikroorganizmami oraz z kamieniem i rdzą. Ten tani pogromca brudu może zastąpić każdą butelkę marketowego środka chemicznego, dzięki temu oszczędzamy pieniądze i ekologicznie sprzątamy nasz dom. Ocet od wieków jest wszechstronnym i skutecznym środkiem chemicznym. W jaki sposób można go użyć, aby dom lśnił czystością?

źródło: https://pixabay.com

źródło: https://pixabay.com

Sprzątanie kuchni

Butelka octu jest niezbędnym produktem w każdej kuchni. Po przygotowaniu roztworu wody i octu można wyczyścić lodówkę, dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi pleśni i zneutralizujemy zapachy. Namoczona w occie ściereczka usunie tłuszcz z piekarnika i okapu oraz z przypalonego garnka. Ocet jest także pogromcą kamienia w czajniku – należy zagotować w nim szklankę tego produktu i następnie wylać zawartość, a na koniec minimum 2 razy przygotować samą wodę. Woda wymieszana z octem oczyści i nada blasku zlewozmywakowi i naczyniom ze stali nierdzewnej. Będzie świetną metodą na dezynfekcję deski do krojenie. Raz w miesiącu warto włączyć na „pusto” zmywarkę z jedną szklaną octu, aby oczyścić rury i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z tego AGD.

Sprzątanie łazienki

Octem w łazience można umyć wszystko – od lustra po sedes. Świetnie sprawdzi się do wyczyszczenia płytek ceramicznych oraz fug. Będzie najlepszym środkiem na usunięcia kamienia ze słuchawki prysznicowej oraz dobrze rozprawi się z pleśnią, która bardzo często pojawia się w łazience. Ocet usunie także kamień i osad z toalety – wystarczy wlać 1 szklankę octu i pozostawić na minimum godzinę. Woda z octem to wspaniały płyn do mycia szyb – bez smug i nieestetycznych zacieków. Ten produkt codziennego użytku może być także doskonałym płynem do płukania – kolory nie spłowieją, a ubrania nie będą się elektryzować. Ocet wlany do pralki świetnie zdezynfekuje AGD. Trzeba wlać do pralki około 2 szklanki octu i ustawić ją na cykl prania bez detergentów i ubrań. Dzięki temu pozbędziemy się kamienia i pleśni.

Ocet to sprawdzony środek czystości. Jego dezynfekujące, oczyszczające i poleryzujące właściwości sprawiają, że można go wykorzystać do sprzątania, mycia i czyszczenia wielu powierzchni i sprzętów codziennego użytku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *