Naturalne sposoby na przeziębienie: olejek eukaliptusowy

Olejek eukaliptusowy jest często używany  w medycynie naturalnej do leczenia kataru, szczególnie u dzieci. Ponadto stanowi on doskonały składnik preparatów stosowanych do leczenia przeziębienia, np. syropów i maści. Olejek ten jest również zalecany do inhalacji parowych, które udrażniają nos, zwalczają bakterie oraz łagodzą stany zapalne.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Eukaliptusowa inhalacja

Czasami najlepszym sposobem na zatkany nos jest domowa inhalacja. Aby ją przygotować, wystarczy kupić w aptece lub sklepie zielarskim olejek eukaliptusowy, który trzeba wlać do gorącej wody w postaci 15 kropel. Przez kilka minut wdycha się nosem parę. Kuracja ta pomoże zwalczyć wodnisty katar oraz odetka zatkany nos. Inhalacja olejkiem eukaliptusowym jest zalecana w leczeniu zapalenia zatok, kaszlu oraz anginy. Olejek ten ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwgorączkowe. Największą jego zaletą jest to, że działa odkażająco i oczyszczająco. Aromaterapia z dodatkiem olejku eukaliptusowego może być dobrym sposobem na poprawienie samopoczucia.

Maść rozgrzewająca

Gdy dopadnie nas przeziębienie, warto poprosić bliskiego o masaż z dodatkiem olejku eukaliptusowego. Jest on w stanie złagodzić dolegliwości bólowe występujące podczas grypy, np. bóle mięśniowe. Wystarczy 5 kropli olejku dodać do 10 ml oliwy z oliwek i olejku migdałowego, aby przygotować naturalny rozgrzewający kompres. Polecam także maść leczniczą na przeziębienie Vicks VapoRub (kliknij), zawierającą w składzie ten cudowny olejek, który działa pobudzająco na śluzówkę w górnych drogach oddechowych. W efekcie katar szybciej spływa z nosa i lepiej się oddycha. Maść z olejkiem eukaliptusowym zaczyna działać już po kilkunastu minutach. Wdychanie jej woni pozwala na złagodzenie tych uciążliwych objawów kataru.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *