Naturalne odplamiacze dla dzieci

Dzieci ciągle brudzą ubranka. Szybko pojawiają się na nich plamy, które usunięte nie w porę szpecą odzież i nierzadko są przyczyną wyrzucenia jej do kosza. Z plamami należy postępować szybko – im wcześniej się za to weźmiemy, tym brud łatwiej zniknie z tkaniny. Nie zawsze chemikalia i moczenie w gorącej wodzie będzie najlepszym sposobem na zabrudzenia. Czasami lepiej jest wypróbować domowe i naturalne metody, które przede wszystkim nie zniszczą ubranek i są bardzo tanie.

odplamiacz dla dzieci jest delikatny i pozwoli na usunięcie wszystkich plam na ubraniach w koszu

Plamy po jedzeniu

To pierwsza kategoria zabrudzeń ubrań, które pojawiają się niemalże codziennie u maluchów w wieku przedszkolnym i niemowlęcym. Mamy piorą nieustannie i walczą z plamami raz po raz. I tak u niemowląt zwykle pojawiają się zabrudzenia z mleka lub papek owocowych i warzywnych. Plamy po mleku wystarczy usunąć poprzez moczenie w zimnej wodzie. W przypadku silnie zabrudzonych ubranek przez warzywa i owoce pomocne mogą być takie środki, jak: soda oczyszczona, kwasek cytrynowy, szare mydło oraz sól. Ubranka warto namoczyć w zimnej wodzie, a następnie plamę posypać, np. kwaskiem cytrynowym. Nieco trudniej usuwa się plamy z tłuszczu, bo powstają gdy materiał wsiąknie masło lub sos. Nie zawsze znikają podczas zwykłego prania, dlatego gdy tylko są pojawią, trzeba je posypać dość grubą warstwą talku, a potem oczyścić. Plamy z tłuszczu schodzą po płynie do mycia naczyń,  ale produkt ten może powodować odbarwienie tkanin, zatem nadaje się tylko do tych grubych ubranek i to w jasnej kolorystyce.

Plamy po długopisach i flamastrach

Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym niemalże codziennie wracają do domu z plamami po pisakach. Akcesoria biurowe dostępne na rynku mają bardzo mocne wkłady, których trudno się pozbyć w czasie tradycyjnego prania. Plamy po długopisie lub cienkopisie należy potraktować indywidualnie – przed praniem usunąć zwykłym spirytusem salicylowym lub zmywaczem do paznokci z alkoholem. Uwaga! Ta metoda nie nadaje się do usuwania plam z tkanin delikatnych, ponieważ podczas ścierania ich kolor może ulec odbarwieniu.  Plamy te może spróbować wybawić gliceryną lub mydłem. Pomocny w pozbyciu się takich  zabrudzeń będzie denaturat.

Jeżeli nie mamy czasu na eksperymentowanie z naturalnymi produktami do usuwania plam, warto mieć w domu odplamiacz dla dzieci (więcej), którego skład będzie posiadał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Na szczęście na rynku artykułów chemicznych znajdziemy coraz więcej produktów o delikatnym składzie, które można stosować na co dzień bez obaw o reakcje niepożądane, zwłaszcza gdy mamy dziecko o skórze wrażliwej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *