Naturalne kosmetyki – jak je odróżnić w drogerii?

Moda na ekopielęgnację ciągle trwa. Coraz więcej kobiet świadomie wybiera produkty farmaceutyczne i kupuje naturalne kosmetyki. Na sklepowych półkach aż roli się od kremów typu eko, bio i organic. Czy rzeczywiście wszystkie produkty są ekologiczne i naturalne? Jak nie dać się nabrać producentowi i wybrać produkt stricte ekologiczny?

źródło:pinterest

źródło:pinterest


Po pierwsze, sprawdź certyfikat na opakowaniu. O naturalności kosmetyku może świadczyć certyfikaty: Ecocert, BDIH, Cosmebio. Wiele produktów tylko z nazwy jest ekologiczna, nierzadko konsumenci dają się nabrać na napis na opakowaniu „bio” czy „natural”. Faktem jest jednak to, że nie wszystkie firmy farmaceutyczne stać na certyfikat. Na szczęście coraz więcej przedsiębiorstw produkuje kremy zawierające składniki organiczne, m.in. wodę, surowce roślinne i składniki mineralne.

Po drugie, czytaj skład kosmetyku. W składzie kosmetyków ekologicznych powinny znajdować się składniki pochodzące z naturalnych surowców mineralnych, nie mogą być one modyfikowane genetycznie i zawierać elementy pochodzące od martwych zwierząt. Do produkcji naturalnych kremów nie stosuje się ani aromatów ani sztucznych barwników. Większość nazw roślin jest napisana w języku łacińskim, zaś związków chemicznych w angielskim. Warto się ich nauczyć i weryfikować etykietę przed zakupem nowego kremu do twarzy czy balsamu do ciała.

Certyfikat kosmetyku ekologicznego wcale nie oznacza, że produkt jest zdrowszy i bezpieczniejszy dla skóry. Kremy bio mogą tak samo uczulać jak produkty tradycyjne. Każdy wyciąg z roślin zawiera wiele substancji, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Ponadto nie licz na to, że naturalny krem pod oczy znacznie szybciej wygładzi zmarszczki. Podstawą pielęgnacji jest regularność. Efekty pewnie będą widoczne, ale to po upływie długiego czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *