Kupuj żywność od polskich rolników

Żywność prosto od rolnika jest najzdrowsza i najsmaczniejsza. Przekonuje się o tym coraz więcej polskich konsumentów – nie tylko kupujących na lokalnych targach i giełdach owocowo-warzywnych. Niektóre fabryki żywności zaopatrują się u rolników w wiele produktów spożywczych. Rolnicy coraz śmielej prowadzą uprawy żywności lokalnej i ekologicznej oraz coraz chętniej sprzedają ją nie tylko na jarmarkach i tarkach, ale również przez wysyłkę do sklepów stacjonarnych.

źródło: pixabay.com

źródło: pixabay.com

Żywność w markecie vs. żywność lokalna

Życie w biegu jest przyczyną tego, że najczęściej kupujemy w markecie. Wolimy przecież pojechać do jednego dużego sklepu, w którym dostaniemy wszystko. Tymczasem w supermarkecie mamy do czynienia z warzywami i owocami, które nierzadko są sprowadzone do Polski z innych krajów. Jeżeli przyjrzymy się etykiecie, to zauważymy nazwy innych państw, np. z Hiszpanii – truskawki, z Włoch – sałata lodowa, etc. Zwykle te produkty są tańsze niż pochodzące od krajowych dostawców. Cena wciąż ma dla nas kluczową rolę podczas zakupu. Dostawcy żywność zagranicznej małymi kroczkami wypierają z rynku rolników, którzy przecież nie są w stanie obniżyć cen swoich warzyw, bo będą musieli jeszcze dołożyć z własnej kieszeni do  uprawy. Powstaje tzw. błędne koło. Jak jemu zaradzić? To proste! Wystarczy kupować żywność od polskich rolników!!! W końcu żywność lokalna powstała z użyciem niewielkiej ilości nawozów i środków ochrony roślin. Wielu rolników uprawia warzywa w tradycyjny sposób, kierując się jakością produkty. Warto to zauważyć!

Na szczęście są mega fabryki

Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o produkcję zdrowej żywności w Unii Europejskiej. Nasze owoce i warzywa oraz mięso są bardzo cenione przez Niemców i Włochów. Szkoda tylko, że my wciąż bierzemy to co tańsze (zwykle zagraniczne), a nie to co polskie (zazwyczaj niestety droższe). Na szczęście, niektóre fabryki w Polsce potrafią docenić unikalność i przede wszystkim naturalność rodzimych płodów rolnych, zatem podpisują umowy z rolnikami, którzy są dostawcami żywności. Tak między innymi działa fabryka żywności Gerber w Rzeszowie (sprawdź). Zachęcam do obejrzenia tego filmu, dzięki którym dowiecie się, jak powstają słoiczki dla niemowląt i przede wszystkim skąd pochodzą warzywa i owoce obecne w daniach dla najmłodszych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *