Kolka wątrobowa: jak z nią walczyć?

Nieodpowiednia dieta (najczęściej bogata w tłuszcze i alkohol) oraz stres mogą być przyczyną wystąpienia kolki wątrobowej. Dolegliwości są tak silne, że należy natychmiastowo zażyć coś o działaniu przeciwbólowym i rozkurczowym. Bardzo często pojawia się silny ból po prawej stronie pod żebrami i promieniuje do łopatki. Problem ten dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn, szczególnie po 40. roku życia. Jakie są przyczyny kolki brzucha i jak szybko sobie pomóc podczas ataku?

źródło:pinterest

źródło:pinterest

Kolka brzucha – przyczyny

Kolka wątrobowa pojawia się, gdy w pęcherzu żółciowym tworzą się złogi utrudniające przepływ żółci do dwunastnicy. W pęcherzu żółciowym, zwanym najczęściej woreczkiem żółciowym magazynuje się żółć niezbędna w procesach trawiennych. Żółć wytwarzana jest przez wątrobę. Gdy w naszej diecie wiele jest produktów bogatych w tłuszcze, możemy być pewni, że w pewnym momencie nasza wątroba nie nadąży z produkcją żółci i pojawi się kolka brzucha. Ból towarzyszący kolce jest bardzo intensywny i może trwać nawet kilka godzin. Niezmiernie ważne jest zatem skonsultowanie swojego stanu zdrowia u lekarza. Lekarz może zlecić badanie krwi, USG wątroby i dróg żółciowych. Możliwe jest to, że konieczne stanie się zmienienie nawyków żywieniowych.

W sytuacji ataku kolki

Co robić, gdy dojdzie do ataku kolki wątrobowej? Przede wszystkim należy wezwać lekarza. Do czasu jego przybycia można zażyć łagodne środki rozkurczające, takie jak np. BUSCOPAN. Lek jest skuteczny i bezpieczny, łagodzi bóle brzucha i działa rozkurczowo. To lek, który działa tam, gdzie powstaje kolka brzucha (http://www.nabolbrzucha.pl/rodzaje-bolu/kolka-watrobowa.html). Ulgę może przynieść również ciepły kompres położony na brzuch lub poduszka elektryczna ogrzewające okolice brzuszne. Podczas ataku kolki można pić tylko wodę. Należy bezwzględnie ograniczyć soki owocowe i napoje słodzone.

Atakom kolki brzucha można zapobiec przez ograniczenie w diecie tłuszczy zwierzęcych, alkoholu i smażonych dań. Można stosować herbatki ziołowe oraz preparaty wspomagające prace wątroby, np. na bazie ostropestu plamistego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *