W zależności od rodzaju kaszlu (suchy albo mokry) oraz momentu, kiedy się pojawia, może on być objawem różnych dolegliwości układu oddechowego. Gdy występuje u niemowląt, zawsze stwarza niepokój rodzica. Nie należy go lekceważyć, bo może być objawem zapalenia oskrzeli lub płuc. Ważna jest zatem umiejętność rozpoznania jego rodzaju oraz radzenie sobie z nim, i to na kilka sposobów. Co na kaszel u dziecka?
Kaszel suchy
W pierwszych dniach przeziębienia obok kataru pojawia się suchy kaszel. Jest bardzo męczący dla dziecka, bo utrudnia odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Szybko po nim następuje ból gardła. Trzeba wtedy zadbać, aby dziecko piło dużo płynów, odpoczywało i spało. Gdy kaszel daje się we znaki w nocy, należy zastosować lek przeciwkaszlowy, np. MUCOSOLVAN. Jeżeli utrzymuje się kilka dni i domowe sposoby zwalczania nie pomagają (nawilżanie powietrza w pokoju dziecka, podawanie herbatek i robienie inhalacji), należy szybko udać się do lekarza.
Kaszel mokry
W trakcie infekcji górnych dróg oddechowych może pojawić się wydzielina ściekająca z nosa do gardła. Podrażnia ona nos i staje się przyczyną kaszlu mokrego, czyli wilgotnego, polegającego na odkrztuszaniu śluzu utrudniającego oddychanie. Ważne! Nie można hamować odruchu kaszlu, bo oczyszcza on drogi oddechowe. Kaszel mokry jest bardzo uciążliwy dla dziecka. Nierzadko maluchy wymiotują ze względu na nadmierne gromadzenie się śluzu. W przebiegu tego rodzaju kaszlu ważne jest oklepywanie plecków maleństwa oraz częste opróżnianie nosa gruszką lub specjalnym aspiratorem. Wskazane jest również (jak przy kaszlu suchym) nawilżanie powietrza w pokoju dziecka oraz podawanie płynów. Pomóc mogą także leki na kaszel mokry w postaci syropów, które ułatwiają odkrztuszanie. U niemowląt ogromne znaczenie ma również stosowanie wody morskiej do nosa, aby ułatwić oddychanie.
Inne sposoby na kaszel oraz jeszcze więcej wiedzy na temat – co na kaszel u dziecka – znajdziecie tutaj:http://www.kaszeludzieci.pl/