Jak uchronić psy przed kleszczami?

Sezon na pchły i kleszcze w pełni. Tego roku wysyp insektów niebezpiecznych dla zdrowia czworonogów jest zatrważająco duży. Wbrew powszechnym przekonaniom, kleszcze nie żyją tylko w lasach, obecnie można spotkać je dosłownie wszędzie zarówno na łące, jak i w przydomowym ogrodzie. A z kleszczami i pchłami jest jak z chorobami – lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak zatem uchronić nasze zwierzęta przed tymi insektami?

źródło: pixabay.com/

źródło: pixabay.com

Preparaty przeciwkleszczowe

W sklepach zoologicznych i nie tylko możemy kupić środek na pchły (tutaj), który nie tylko odstrasza, ale również zabija pasożyty. Warto wybrać preparat wygodny w stosowaniu, skuteczny i działający natychmiastowo. Najlepiej niech to będzie środek na pchły i kleszcze o neutralnym zapachu i niepodrażniający skóry czworonoga. Ważny jest również sposób aplikacji – środki aplikowane w postaci kropel są najlepszym rozwiązaniem! Warto zatem wypróbować preparat Controlline, które spełnia powyższe kryteria. Oprócz nakrapiania psa, warto również założyć na kark obrożę przeciwkleszczową, która dodatkowo uchroni przed insektami.

Naturalne metody na psie insekty

Wybierając się na spacer z czworonogiem, warto zrezygnować z miejsc, w których bytują kleszcze. Łąki, lasy liściaste i pola – tutaj pasożytów jest najwięcej. Należy zwracać uwagę na zachowanie psa, nie powinien wchodzić w żadne krzaki, ponieważ tam mogą znajdować się kleszcze. Po każdym spacerze powinno się starannie wyczesać psa i sprawdzić skórę. Warto raz na jakiś czas wykąpać psa w płynie przeciwkleszczowym, który można zakupić u weterynarza.

Gdy pies ma kleszcza – co robić?

Kleszcze najczęściej lokalizują się w okolicy łopatki, głowy, karku, pachwin i dróg rodnych, zatem wszędzie tam, gdzie jest wilgotna i miękko. Gdy zauważycie kleszcza u swojego czworonożnego przyjaciela, musicie działać natychmiastowo! Oczywiste jest to że należy szybko wyciągnąć insekta ze skóry. Trzeba to zrobić umiejętnie – jeśli wbił się w skórę, powinno się  wyciągnąć kleszcza zdecydowanym ruchem za pomocą pincety,  „wykręcając” lekko owada. Po czym poznać, że „zabieg” wykonaliście prawidłowo? Jeżeli wszystkie 4 odnóża są w całości wyciągnięte, to znak, że usunęliśmy insekta ze skóry psa 🙂 Miejsce to należy zdezynfekować spirytusem salicylowym. Przez kilka następnym tygodni należy obserwować psa – czy nie zachowuje się niepokojąco.

Uwaga! Z kleszczami nie ma żartów. Są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być przyczyną przewlekłych chorób, np. boreliozy i babeszjozy. Lepiej nie oszczędzać na pielęgnacji domowych czworonogów i zakupić tego lata cały pakiet preparatów na pchły i kleszcze. Tylko regularna profilaktyka może ochronić psa przed tymi śmiertelnymi chorobami.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *