Jak suszyć grzyby?

No i nadszedł czas na grzybobranie. W lasach zrobiło się wilgotno po okresie wakacyjnej suszy. Jest szansa na znalezienie dostojnych prawdziwków, szlachetnych rydzów i smacznych maślaków. Gdy koszyk będzie pełny zostaje mniej przyjemne zajęcie – suszenie. O metodach suszenia, przechowywania i najczęstszych błędach związanych z suszeniem grzybów przeczytacie w dzisiejszym poście.

Grzybobranie

Duże na suszenie, małe na marynatę

Po przyniesieniu grzybów z lasu do domu od razu je czyścimy i sortujemy. Osobniki z robakami nie nadają się oczywiście do suszenia, powinny od razu wylądować w koszu. Ponadto małe grzyby typu opieńki warto zamarynować, większe nadają się do suszenie (szczególnie te rurkowate takie jak koźlaki, maślaki, prawdziwki i podgrzybki). Pewnie zauważyliście, że małe grzybki mają mniejszy aromat, świetnie smakują z octem, mniej w postaci suszonej, np. jako dodatek do sosów.

Babcina metoda suszenia

Każdy gatunek wymaga odrębnego traktowania, np. koźlaki powinny mieć odcięty trzon, a maślaki warto obrać i odciąć ich nóżkę. Z kani natomiast najlepsze na suszenie będą tylko kapelusze, które suszy się albo w całości lub pokrojone w plastrach. Najlepszą i najstarszą metodą suszenia jest nawlekanie każdego grzyba na długą i mocną nić. Takie grzybowe sznurki warto rozwiesić w ciepłym miejscu, np. w pobliżu pieca lub kuchni.

Zakup suszarki do grzybów

Najwygodniejszą metodą suszenia grzybów jest użycie AGD przeznaczonego do tego celu. Suszarki spożywcze do warzyw i grzybów posiadają kilka warstw tac, na które wykłada się produkty. Nakrycie jest zwykle przezroczyste, mamy wgląd oraz możliwość kontroli i obserwacji każdego grzyba. Zakup suszarki to wydatek kilkuset złotych, warto jednak zainwestować pieniądze w tego rodzaju sprzęt, bo rozwiązanie jest na tyle komfortowe, że nie musimy doglądać grzybów, jak np. podczas suszenia w piekarniku elektrycznym.

A oto lista błędów, które popełniają grzybiarze przed suszeniem: 1. Mycie grzybów powoduje, że grzyby suszą się jeszcze dłużej niż się spodziewamy. 2. Suszenie grzybów z robakami i innymi leśnymi pozostałościami. 3. Przechowywanie grzybów po suszeniu w jasnym miejscu, w którym jest duże stężenie wilgoci.

Aby zapobiec, by do pojemnika z suszonymi grzybami nie wkroczyły mole, należy wrzucić dwa listki liści laurowych. Grzyby warto trzymać w drewnianych pudełkach wyłożonych papierem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *