Jak prać ekologicznie?

Ekologiczne życie stało się dziś nie tylko modnym trendem, propagowanym przez celebrytów, ale także zwykłą koniecznością dla niejednej, polskiej rodziny – głównie z powodów stricte ekonomicznych. Bo codzienne czynności, takie jak pranie, prasowanie, pieczenie lub gotowanie pochłaniają wiele energii elektrycznej, pieniędzy i zdrowa, gdy nieumiejętnie je wykonujemy. Wbrew pozorom jest naprawdę wiele sposobów na to, by ekologicznie żyć.  Na przykład można zmienić sposób prania ubrań oraz wybrać produkty, które nie szkodzą naszemu zdrowiu. O tym dzisiaj.

lovela płyn do prania sprawi, że pranie będzie jak wywieszone na świeżym powietrzu

źródło: pixabay.pl

Wybierz ekologiczne detergenty

Jeszcze kilka lat temu proszki do prania zawierały fosforany – toksyczne związki chemiczne, używane do zmiękczania wody. Od 2013 roku obowiązuje w naszym kraju zakaz stosowania fosforanów w produktach do prania. Na rynku znajdziemy coraz więcej proszków i płynów do prania o ekologicznym składzie. Na etykiecie widnieje znaczek EU Ecolabel. Ekologiczne produkty należy stosować do prania ubranek dla dzieci. Warto zakupić hipoalergiczny płyn do prania, bo jest wolny od barwników i wszelkich innych składników, które mogą powodować podrażnienia wrażliwej skóry malucha. Godny polecenia do prania ubranek dla niemowląt i małych dzieci jest Lovela płyn do prania (sprawdź). Produkt ten posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Można go używać już od pierwszych dni życia dziecka. Lovela ma także inne produkty hipoalergiczne, które nie podrażniają skóry malucha.

Pierz w zapełnionej pralce

Włączaj pralkę, gdy będzie pełna ubrań. Nie ma sensu prać na raty, bo urządzenie zużyje więcej wody i jeszcze więcej energii elektrycznej. Warto segregować rzeczy i gromadzić do prania. Tkaniny bawełniane należy prać oddzielnie od tkanin wełnianych. Jeżeli nasza odzież nie jest mocno zabrudzona i zapocona, można wybrać program do prania typu „super szybkie” zamiast „bawełna” lub „syntetyki”. Wtedy pranie trwa około 30-45 minut, zatem znacznie krócej niż zakłada program „bawełna”.

Zakup energooszczędne AGD

Warto wziąć pod uwagę zakup pralki, która ma energooszczędne programy piorące, np. „eko bawełna” lub „pranie ręczne”, „szybkie pranie”. Wybór pralki klasy A+++ pozwoli zaoszczędzić wodę i prąd, a dzięki temu nasze roczne wydatki na energię zmniejszą się radykalnie. Dobra energooszczędna pralka to zakup na lata.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *