Jak karmić i trzymać dużego psa?

Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka – to dobry majordomus, który powiadomi nas o przybyciu gości i delikatnie zasugeruje inny adres tym niemile widzianym. Dlatego w większości gospodarstw wiejskich trzyma się psy, w większości duże zwierzęta. Jakie są zasady trzymania takiego czworonoga, jak należy go karmić i na co zwracać uwagę?

karma dla labradora

źródło: pinterest

Buda czy wolne bieganie

Wiejski pies raczej nie bywa wpuszczany do budynku, zresztą znacznie swobodniej czuje się na obejściu. Może tam swobodnie pobiegać, pobawić się i jednocześnie lepiej będzie odstraszał lisy i inne drapieżniki. Nie oznacza, że nie potrzebuje domu, ponieważ w zimne i deszczowe dni powinien mieć dach nad głową.

Dlatego niezbędna będzie buda, czy to w formie rozbudowanego domku. Wystarczy kawałek daszku, jednak w zimne noce pies doceni ocieplaną budę, w której temperatura jest znacznie wyższa. Pamiętajmy, że większy pies potrzebuje domku, w którym nie tylko może się położyć, ale także obrócić i stanąć. Nie zamykajmy go w zbyt małej budzie.

karma dla psa

źródło: pinterest

Pies wcale nie musi być trzymany na łańcuchu, ponieważ zakreśla to jego terytorium do wąskiego obszaru, o dyskomforcie i ucisku na szyję nie wspominając. Znacznie lepiej sprawdzi się ograniczenie przestrzeni za pomocą siatki czy płotu, ponieważ mimo wszystko nie chcemy by rzucał się na gości. Jeżeli hodujemy mniejsze zwierzęta, najlepiej jeśli jego stanowisko będzie w okolicy kurnika czy klatek z królikami, inaczej nie odstraszy intruzów.

Żywienie psa

Wielu gospodarzy podaje psom podobną mieszankę co zwierzętom hodowlanym, nie jest to najgorsze rozwiązanie. Jednak w przypadku hodowli zwierząt rasowych warto pomyśleć o specjalistycznym żywieniu. Karma dla labradora, amstaffa, pitbulla czy wyżła powinna zawierać odpowiednio zbalansowany zestaw minerałów i składników odżywczych. Są to psy dość energetyczne i biegające ciągle, dlatego potrzeba im sporego zastrzyku kalorii. Jeśli szukamy karmy dla dużego psa, warto sprawdzić skład Puriny: http://www.purina-proplan.pl/pies/products/adult/large-breed-robust.

Tresura psa

Pies powinien być przede wszystkim przyjacielem rodziny, a obrona jego „stada” powinna przychodzić mu naturalnie. Nie należy jednak wzmagać jego agresji ponad miarę, dlatego tresura powinna obejmować rozpoznanie rodzajów zagrożeń i odpowiednią reakcję. Pies, który będzie rzucał się na wszystko i wszystkich, z listonoszem i samochodem włącznie, stanie się mocno irytujący i z czasem sprawi, że będziemy ignorować jego ostrzeżenia o prawdziwych zagrożeniach.

Dlatego do trzymania psa w gospodarstwie wiejskim trzeba podejść z troską, a w efekcie dostaniemy nie tylko skuteczną ochronę domostwa, ale także wiernego przyjaciela.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *