Ekologiczny dom – jak oszczędzać energię na co dzień?

Wiele osób zauważa, że rachunki za energię elektryczną z roku na rok rosną jak grzyby po deszczu. Wpływ na to mają nie tylko stawki za prąd, ale także nasze codzienne nawyki związane z prowadzeniem domu. Podsunę dziś Wam dobre eko-zwyczaje, które przyczynią się do zminimalizowania zużycia energii oraz ochrony środowiska, biorąc większą perspektywę pod uwagę. Pamiętajmy zatem o następujących zasadach.

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Inwestycja w energooszczędne urządzenia

Wybór lodówki o najwyższej klasie energetycznej, zmywarki czy pralki – to szalenie ważna kwestia, gdy zależy nam na optymalnym gospodarowaniu prądem w naszym domu. Nie jest tajemnicą, że w parze z klasą energetyczną idzie również cena. Nie warto jednak oszczędzać na tych obszarach wydatków domowych. Raz zainwestowane pieniądze w pralkę energooszczędną nie będą wyrzucone w błoto, bo spadnie zużycie prądu, gdy będziemy robić pranie w takim AGD.

Wymiana żarówek na energooszczędne

Przynajmniej w pomieszczeniach, których przebywasz najczęściej warto wymienić świetlówki, halogeny i klasyczne żarówki na te energooszczędne. Można pokusić się o zakup żarówek ledowych, które są szalenie wydają inwestycją. Będą służyć przez długie lata, nie emitując ciepła i nadając przyjemne dla oka ludzkiego światło. Jeżeli mowa o oświetleniu, to pamiętaj o zamontowaniu w domu światła punktowego. Czytając w łóżku będziesz wykorzystywać tylko światło płynące z lampki lub kinkietu.

Wyłączenie wtyczki z prądu, gaszenia światła

Gdy wychodzimy na spacer, do sklepu lub po prostu robimy sobie przerwę podczas pracy przy komputerze – wtedy najczęściej zapominamy o wyłączeniu sprzętu, myśląc, że taki mały laptop nie pobierze dużo prądu.  Wystarczy więc nauczyć się wyciągać wtyczkę z gniazdka zaraz po tym, jak zakończymy czynności na komputerze. Podobnie należy postępować z innymi sprzętami AGD i RTV. Co więcej, jeśli nie przebywamy w pomieszczeniach, to po prostu gaśmy światło J

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *