Ekologiczne żelazko?

Energooszczędne żelazko

Na rynku dostępne są ekologiczne żelazka. W tym kontekście ekologiczność oznacza energooszczędność.  Dostępne żelazka w wersji ekologicznej zachowują identyczne parametry jak żelazka tradycyjne – zużywają 20 % mniej energii.

Skąd bierze się różnica w zużyciu energii?

Podczas prasowania największy pobór mocy żelazka zachodzi podczas wykorzystywania pary. Każdy prasujący zdaje sobie sprawę, że to właśnie prasowanie z użyciem systemu parowego umożliwia dokładne wygładzenie irytujących zagięć, bez potrzeby wielokrotnego zaprasowywania materiału.

Producenci żelazek zauważyli, że często stosujemy parę w nadmiarze, marnując w ten sposób energię elektryczną. Żeby tego uniknąć w energooszczędnych modelach wprowadzone są rozwiązania mające na celu zmniejszenie zużycia pary wodnej. Najprostszym systemem jest wprowadzenie trybu ekonomicznego, w którym produkowana para posiada moc wystarczającą na wyprasowanie większości tkanin. W porównaniu z trybem maksymalnego zużycia pary możemy w ten sposób zaoszczędzić około 20 procent energii.

Kolejnym elementem oszczędzającym energię są systemy automatycznego wyłączania żelazka. Wyłączają one pobór mocy, jeżeli żelazko pozostaje w bezruchu i nie jest wykorzystywane, dzięki temu nie tylko oszczędzamy energię, ale również zabezpieczamy mieszkanie przed pożarem. Ostatnim elementem jest zastosowanie nowoczesnych stopek, wykonanych z materiałów szybko nagrzewających się i dłużej utrzymujących temperaturę odpowiednią do prasowania.

Żelazko energooszczędne możemy kupić już od ok 150 złotych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *