Dynia w kuchni

Kuchnia polska jesienią to bogactwo warzyw w kolorze czerwono-pomarańczowym. Soczyste pomidory, pachnące papryki, okazałe dynie i kabaczki to absolutne przysmaki tego sezonu. Nie tylko smakują wybornie, ale i mają wspaniały wpływ na nasz organizm. W centrum uwagi przez całą jesień powinna być dynia. Sprawdź jak ją wykorzystać w kuchni i dlaczego jest taka ważna w codziennym menu.

źródło:pinterest

źródło:pinterest


Pomarańczowy miąższ skarbnicą witamin
Im bardziej pomarańczowa dynia, tym więcej witamin w niej znajdziecie. To doskonałe źródło składników mineralnych, takich jak fosfor, żelazo, wapń, potas oraz magnez. To królestwo witamin z grupy B, witaminy C i witaminy PP. Zawiera beta-karoten – składnik, który korzystnie wpływa na prawidłowy wygląd skóry i paznokci oraz spowalnia procesy starzenia się. Dynia jest polecana przez dietetyków, bo jest lekkostrawna, reguluję pracę jelit i pobudza procesy trawienne. Co najważniejsze, to pomarańczowe warzywo oczyszcza nasz organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Dynia jest bogata białko, które nie tuczy! Dynię warto jeść przez całą jesień. Jest dostępna już od września do końca listopada.

Dynia w zupie
Dynia nadaje się i do smażenia, i do pieczenia i do gotowania. Niesamowite warzywo dobrze sprawdza się jako składnik kremów i zup (wszystkim polecam krem z dyni) oraz dodatek do ciast i sosów. Niesamowite jest to, że dynia po ugotowaniu nie traci swoich wartości odżywczych. Dynia świetnie smakuje jako dodatek do placuszków, babeczek i muffinek. Może być komponentem dania mięsnego lub sałatki obiadowej.

Wszystkim polecam rozgrzewającą zupę z dyni, którą warto wypróbować tej jesieni. Potrzebujcie następujące składniki: dwie duże marchewki, korzeń pietruszki, jedną średnią dynię, imbir oraz dwa ziemniaki. Wykonanie zupy z dyni jest bardzo proste. Po pierwsze, nie możecie zapomnieć o wydrążeniu pestek i włókien, aby później pokroić warzywo na duże pasy, które trzeba będzie wrzucić do garnka. Pozostałe warzywa należy pokroić i wsypać do osolonej i wrzącej wody. Wszystko należy gotować do miękkości. Po drugie, sekret smaku tkwi w przyprawach: powinno się doprawić imbirem, gałką muszkatołową oraz pieprzem. Zupa gotowa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *