Domowy ser feta

Bałkański ser feta na dobre zadomowił się w jadłospisie wielu mieszkańców naszego kraju. Ten najbardziej znany z greckich serów pochodzenia koziego idealnie pasuje do sałatek ze świeżymi pomidorami, ogórkami, papryką, oliwkami i nie tylko. Poznajcie przepis na domowy ser feta bez dodatku specjalnych bakterii serowarskich. Pyszną fetę możecie zjeść od razu lub zmarynować z ziołami i oliwą z oliwek.

źródło:pinterest

źródło:pinterest


Składniki

Najlepsze będzie mleko prosto od krowy (około 5 litrów). Ponadto potrzebny będzie jogurt naturalny i co najważniejsze podpuszczka (w końcu sery greckie są serami podpuszczkowymi), którą zakupimy w sklepie mleczarskim. Potrzebujecie około 3 łyżek podpuszczki. Zakupcie jogurt naturalny posiadający żywe kultury bakterie. Im więcej podpuszczki, tym gorzej. Wasz ser szybko się zetnie i może być za gorzki. Na pewno przydadzą się także następujące gadżety kuchenne: gaza do przecedzenia sera, nóż, durszlak i foremka na fetę.

Przygotowanie
Fetę robi się dość długo. Przez kilka dni moczy się ser w solance. Jeżeli chcecie, aby feta miała dłuższą trwałość, należy schować ją do lodówki w zalewie. Jeżeli przygotujecie zbyt słony ser, wystarczy namoczyć powtórnie fetę w wodzie bez soli.

Krok pierwszy – podgrzewamy mleko do temperatury 70 stopni Celsjusza. Następnie schładzamy do temperatury 30 stopni Celsjusza, dodajemy jogurt naturalny i mieszamy. Zostawiamy w ciepłym miejscu lub wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 50 stopni Celsjusza.

Krok drugi – dodajemy podpuszczkę i przykrywamy ser na noc. Po upływie kilku godzin powinna uformować się jednolita masa, z której odchodzić będzie serwatka.

Krok trzeci – odcedzamy ser z serwatki. Przez gazę przepuszczamy serwatkę (najlepiej na durszlaku). Powstanie skrzep, który trzymamy w gazie przez minimum godzinę (aż serwatka wycieknie do ostatniej kropli). Do skrzepu dodajemy szczyptę soli i intensywnie mieszamy przez minutę.

Krok czwarty – formułujemy ser. Do foremki wkładamy ser i zostawiamy na noc.

Krok piąty – moczenie w solance. Na koniec przygotowujemy solankę, w której zanurzony zostanie ser wyciągnięty z formy. Na pół litra lody przypada 5 łyżeczek soli (w takiej proporcji moczymy ser przez minimum 5 dni). Ser w zalewnie powinien być przechowywany w lodówce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *