Dieta dla dziecka niejadka

Dziecko niejadek jest zmartwieniem dla każdego rodzica. Gdy maluch marudzi przy stole, a taktyka „za mamusię, za tatusia, za siostrę” nie pomaga, pozostaje wprowadzenie nowej diety dla dziecka oraz zmianę metody podawania posiłków. Być trzeba zadbać o różnorodność potraw i postarać się, aby posiłki wyglądały na talerzu kolorowo. Szalenie ważne jest stworzenie możliwości wyboru, bo maluch też lubi decydować o swoim menu, tak jak jego rodzice.

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Zróżnicowana dieta dla dzieci

Jeśli dieta dla dziecka (kliknij) nie była od początku zróżnicowana i bogata w nowe produkty, to w późniejszym etapie rozwoju akceptacja innych smaków może okazać się trudna. Dziecko będzie przyjmowało z uśmiechem na ustach smaki, które pozwało wcześniej. Warto wziąć sobie do serca fakt, że dzieci nie rodzą się z wykształconymi preferencjami smakowymi. To rodzice kształtują smaki od najmłodszych lat! Dlatego warto od początku zachęcać maluchy do sięgania po surowe owoce, warzywa, chude mięso, sery i jogurty. Ważne jest to, aby posiłki były apetyczne. Kanapki wykonuj zatem z kolorowych warzyw i układaj je tak, aby „mówiły” do dziecka „zjedz mnie”.  Nie dawaj maluchowi tego, czego nie lubi. Jeśli nie ma ochoty na mięso, nie zmuszaj go. Zaproponuj mu coś w zamian, np. rybę lub kawałek wędliny. Niech dziecko je tak długo, jak ma na to ochotę. Gdy guzdrze się przy obierze, wcale nie musi być objawem tego, że jest niejadkiem. I co najważniejsze – nie karm 3- i 4-latka, powinien jeść już sam!

Dobre taktyki i zasady przy stole

Zaproś dziecko do jedzenia tylko wtedy, gdy jest głodne. Maluch często nie chce jeść, ponieważ nie ma ochoty na obiad. Najprawdopodobniej wcześniej dostał chrupka, cukierek i czekoladkę. Jego żołądek nie jest tak duży, jak człowieka dorosłego, zatem nie będzie głodny po przyjęciu takiej przekąski. Podczas obiadu zawsze podawaj mniejsze porcje, często talerz pełny po brzegi może przytłaczać dziecko. Naprawdę wystarczy mały pulpecik, łyżka ziemniaków i dwie łyżki surówki, aby maluch poczuł się syty. Ważne jest także zadbanie o dobrą atmosferę podczas posiłku – krzyki na dziecko, zmuszanie, sprzeczki i pośpiech generują negatywne emocje, które odbiorą apetyt najbardziej cierpliwemu dziecku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *