Co na ból zatok?

Zapalenie zatok przynosowych bardzo często pojawia się wskutek przeziębienia i grypy.  Schorzenie to jest uciążliwe – towarzyszą mu bóle głowy, zatkany nos, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Ból zatok nierzadko jest mylony z innymi rodzajami bólów głowy. Zwykle objawia się w postaci ucisku w okolicach nosa, skroni i czoła, nasila się podczas schylania głowy i wysiłku fizycznego. Aby zlikwidować przyczynę choroby, należy udać się do lekarza. Pomocne w łagodzeniu objawów mogą być domowe sposoby i  leki przeciwbólowe. Co na ból zatok? (więcej).

źródło: pixabay.pl

źródło: pixabay.pl

Po pierwsze – inhalacje

Ból zatok pojawia się wskutek stanu zapalnego występującego w górnych drogach oddechowych. Aby odzyskać komfort oddychania, warto przygotować płyn do inhalacji, dolewając do ciepłej wody kilka kropel olejku miętowego lub eukaliptusowego. Domowa aromaterapia może mieć zbawienne działanie dla zatkanych zatok – sprawi, że wydzielina zalegająca w drogach oddechowych spłynie do nosa. Inhalacje należy wykonywać przynajmniej raz dziennie, aby przyniosła widoczne efekty.

Po drugie – okłady na czoło z solą

W aptece warto kupić sól jodowano-bromową gruboziarnistą, z której można przygotować rozgrzewający kompres łagodzący ból zatok. Wystarczy podgrzać sól na patelni, a następnie zawinąć w woreczek z bawełny. Kompres przyłożyć do czoła na kilka minut. Uwaga! Po takiej terapii ciepłem lepiej nie wychodzić na zewnątrz przez kilka godzin. Okłady należy zatem przykładać na czoło wieczorem.

Po trzecie – maść rozgrzewająca

W aptece warto również zakupić maść rozgrzewającą, np. z eukaliptusa, z rozmarynu lub z sosny. Ma ona właściwości przeciwbólowe oraz udrażniające zarówno nos, jak i zatoki. Wystarczy odrobinę maści wmasować w skórę czoła oraz skroni, aby poczuć ulgę. Uwaga! Niektóre maści rozgrzewające mogą powodować podrażnienia skóry!

Po czwarte – nawilżanie od środka

Gdy pojawi się ból zatok, trzeba dużo pić, ponieważ śluzówka nosa powinna być stale nawilżona – tylko wtedy jest w stanie uchronić się przed drobnoustrojami. Warto zatem pić herbatki o działaniu rozgrzewającym, np. z imbirem i cytryną lub z cynamonem i sokiem malinowym. Godna polecenia jest także herbatka z suszonych malin.

Po piąte – lek na zatoki

opakowanie tabletek gripex sinu taps na ból zatokiGdy ból zatok pojawia się podczas przeziębienia i grypy, należy działać natychmiastowo i kompleksowo. Warto więc kupić w aptece lek, który nie tylko zadziała przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale również udrożni zatoki i pozwoli swobodnie oddychać.  Taki lekiem jest Gripex SinuCaps – innowacyjny lek przeciwbólowy, który dzięki połączeniu paracetamolu z fenylefryną działa na dwóch frontach. W efekcie ból zatok zostaje opanowany, a objawy przeziębienia złagodzone.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *