Certyfikat „Zielone Biuro”

zielone biuro

źródło: Pinterest

Statystyczny Polak zużywa rocznie aż 90kg papieru biurowego, z tego tylko 10% ulega ponownej obróbce. Nasz kraj zajmuje ostatnie miejsce w Unii Europejskiej w kategorii recykling papieru – podają dane Greenpeace. W związku z tym pojawiają się pomysły zmierzające do tego, aby polskie firmy posiadały ścisłe ekoprocedury i przekonały do nich swoich pracowników. Dobre praktyki ekologiczne to nie tylko mądre korzystanie z papieru z recyklingu, to także wprowadzenie do biur energooszczędnych żarówek i urządzeń wielofunkcyjnych oraz wybieranie energooszczędnej taryfy dla naszej firmy.

Powstał program dla firm „Zielone Biuro”, który propaguje różne inicjatywy dla rzecz ochrony środowiska. Fundacja Partnerstwa dla Środowiska jest autorem Certyfikatu Zielone Biuro, który wyróżnia firmy i organizacje oraz kształtuje ich ekowizerunek. Biura, które posiadają zielony certyfikat zyskują prestiż oraz wyróżnienie na tle konkurencji. Firma przyjazna dla środowiska jest zaangażowana w przedsięwzięcie, mające na celu zmniejszenie kosztów finansowych poprzez wprowadzenie ekologicznych rozwiązań. Racjonalna gospodarska surowcami, odpowiednia klimatyzacja i ogrzewanie – to tylko niektóre działania zapobiegające niszczeniu naszej planety.

ekobiuro

źródło: Pinterest

Certyfikat Zielone Biuro jest nadawany firmom i organizacjom, które spełniają szereg kryteriów, takich jak:

-posiadanie dokumentu odnośnie polityki środowiskowej,

– instalacja CO wyposażona w termoregulatory,

– zastosowanie energooszczędnego sprzętu biurowego,

– monitorowanie emisji CO2,

– ponowne wykorzystanie papieru biurowego,

– zarządzanie wodą i odpadami,

-oświetlenie spełniające wymogi BHP,

– zakup środków czystości do biura, które ulegają biodegradacji.

Ponadto ważna jest nieustanna edukacja ekologiczna pracowników i klientów naszej firmy. W efekcie panuje dobra atmosfera, bo wszyscy pracownicy są zaangażowani w ideę ekobiura. Naprawdę nie trzeba zbyt dużo, aby ograniczyć koszty działania naszej firmy, negatywny jej wpływ na środowisko oraz uczynić ją ekologiczną i przyjazną dla pracowników. Nie ma znaczenia, czy jest to mikro- czy makro- przedsiębiorstwo, ogromna korporacja czy organizacja rządowa – wszędzie można propagować program Zielone Biuro.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *